Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka po raz pierwszy

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Data publikacji: 20 listopada 2014 r.
Poleć znajomemu

”Mamy nadzieję, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać” - piszą we wspólnym liście, przesłanym dzisiaj do wszystkich szkół, szefowa MEN i Rzecznik Praw Dziecka. Dziś po raz pierwszy obchodzimy to święto.

Uchwałę w sprawie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 7 listopada tego roku podjął Sejm RP. Z tej okazji do ciekawych inicjatyw, dyskusji i zabaw zachęcają wspólnie minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

„Pragniemy zachęcić Was, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, do podjęcia podczas lekcji odbywających się 20 listopada, ciekawych inicjatyw, które staną się okazją do rozmów o prawach dziecka i jego potrzebach, nie tylko edukacyjnych - piszą Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Marek Michalak. - Chcielibyśmy, aby ten dzień trwale wpisał się w szkolną tradycję. Mamy nadzieję, że mądrej dyskusji towarzyszył będzie uśmiech i zabawa, a od tego roku 20 listopada stanie się Wielkim Dziecięcym Świętem” - dodają w liście.

Dziś świętujemy też 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka - Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była jej inicjatorem i współtwórcą. Dokument ten do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Źródło:

  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl)
Słowa kluczowe:
prawa dziecka

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel