Posłowie chcą walczyć z otyłością i dzieci i młodzieży

Data publikacji: 18 marca 2014 r.
Poleć znajomemu

Wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli odnośnie edukacji sportowej uczniów zaniepokoiły posłów. Parlamentarzyści proponują więc, aby powstał Narodowy Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości u dzieci i młodzieży. Pod wspólnym dezyderatem do Ministrów Zdrowia, Edukacji Narodowej oraz Sportu i Turystyki w tej sprawie podpisali się posłowie trzech komisji sejmowych.

Parlamentarzyści zaniepokojeni raportem NIK

Sejmowe komisje zwróciły uwagę na niepokojące dane zawarte w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. W starszych klasach szkół podstawowych lekcje WF-u regularnie omija ok. 15 proc. uczniów. W gimnazjach i liceach odsetek ten sięga nawet 30 procent. I to pomimo coraz lepszej infrastruktury sportowej w szkołach. Jednocześnie już blisko pół mln dzieci w Polsce ma nadwagę lub cierpi z powodu wad postawy.

W związku z tym, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Zdrowia zwrócili się do Ministrów Zdrowia, Edukacji Narodowej oraz Sportu i Turystyki o opracowanie Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości u dzieci i młodzieży. Komisje oczekują także podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia odsetka uczniów nieuczestniczących w zajęciach wychowania fizycznego.

O wynikach kontroli NIK pisaliśmy w artykule „NIK: Uczniowie wciąż unikają lekcji WF”.

Źródło:

Opracowanie: Wioleta Szczygielska

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel