RIO o wysokości opłat za posiłki

Data publikacji: 11 października 2022 r.
Poleć znajomemu
RIO o wysokości opłat za posiłki

Regionalne izby obrachunkowe po przeprowadzonych kontrolach stwierdziły wiele nieprawidłowości w ustalaniu wysokości opłat za posiłki dla dzieci i uczniów w przedszkolach i szkołach. Sprawdzamy i wyciągamy wnioski z raportów pokontrolnych RIO.

88 kontroli

Kontrole przeprowadzone przez regionalne izby obrachunkowe nosiły nazwę „Przeznaczenie dochodów z tytułu opłat za wyżywienie pobranych od uczniów i przedszkolaków na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe”. Przeprowadzono je w 88 jednostkach oświaty, w tym :

  • 42 szkołach podstawowych,
  • 26 przedszkolach,
  • 20 zespołach szkolno-przedszkolnych.

Opłaty tylko za wsad do kotła

W raportach pokontrolnych przede wszystkim podkreślano, że opłaty za posiłki mogą być przeznaczone wyłącznie na tzw. wsad do kotła. Chodzi tu o zakup artykułów żywnościowych.

Nie można przeznaczyć środków z opłat na:
  • koszty wynagrodzeń,
  • pozostałe koszty przygotowania i wydania posiłków,
  • koszty niezwiązane z żywieniem.

Nieprawidłowości w tym zakresie stwierdzono w 22 jednostkach. Przy czym w większości przypadków nie obejmowało to finansowania za pomocą wyodrębnionego rachunku dochodów. To w ocenie RIO świadczy o tym, że wyodrębnienie pozwala na większą kontrolę prawidłowości wydatkowania środków z opłat.

Konieczne rozbicie ceny posiłków

W przypadku cateringu w 15 szkołach stwierdzono, że dyrektorzy nie posiadali wiedzy na temat konstrukcji i wysokości wnoszonych przez rodziców opłat, ponieważ rodzice rozliczali się bezpośrednio z dostawcą. Problem ten dotyczył nawet przypadków, w których w szkołach określono regulaminy korzystania ze stołówki i zasady wydawania posiłków a pracownicy byli zaangażowani w pobieranie i rozliczanie z dostawcą odpłatności.

Jak wskazują izby, w takich sytuacjach należy zażądać podziału oferowanej ceny zakupu posiłków na koszty wsadu do kotła (jako że finansują go rodzice) i innych składników ceny.

4 najczęstsze zalecenia pokontrolne

Najczęściej powtarzane zalecenia pokontrolne dotyczyły:

  • zapewnienia przeznaczenia całości pobranych od uczniów na zakup artykułów żywnościowych,
  • rozliczenia z uczniami opłat przeznaczonych na inne cele niż zakup artykułów żywnościowych,
  • ustalenia opłat za posiłki podawane w szkole i warunków korzystania ze stołówki,
  • ustalenie, jaką część ceny posiłków dostarczanych w formie cateringu stanowią koszty zakupu artykułów żywnościowych, a także przygotowania i dowozu posiłków.

Źródło:

  • samorzad.pap.pl

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql