Rok Szkoły z Pasją - podsumowanie

Data publikacji: 14 czerwca 2012 r.
Poleć znajomemu

Uroczystość podsumowania Roku Szkoły z Pasją odbyła się w ramach konferencji „Samorząd wspierający szkoły z Pasją", organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, 13 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie. Jak mówiła minister: „Dobra szkoła to szkoła rozwijająca pasję dziecka. Szkołę z pasją tworzy cała społeczność lokalna - samorząd i wszystkie instytucje zajmujące się edukacją. Jeśli jest pasja w tym, co robimy, to dzieci również się jej uczą”.

Koalicja na rzecz wszechstronnego rozwoju uczniów

Minister Edukacji Narodowej przypomniała, że podczas inauguracji Roku Szkoły z Pasją (25 sierpnia 2011 r.) Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z 12 organizacjami pozarządowymi podpisało list intencyjny powołujący koalicję na rzecz wszechstronnego rozwoju uczniów.

Sygnatariusze listu zobowiązali się m.in. do prowadzenia działań mających na celu wzbogacenie oferty szkoły o elementy, dzięki którym dzieci i młodzież uczą się:

  • zaangażowania,
  • współpracy,
  • aktywności obywatelskiej i wrażliwości na potrzeby innych, a także
  • rozwijają swoje pasje i talenty.

Dalsze działania na rzecz wzmacniania oferty edukacyjnej

Na spotkaniu minister dziękowała sygnatariuszom listu, oraz pozostałym organizacjom pozarządowym, które realizują w szkołach działania z pasją, czyli najefektywniejsze programy edukacyjne. Podsumowując działania prowadzone w ramach Roku Szkoły z Pasją minister edukacji narodowej wyraziła nadzieję na kontynuację zainicjowanej współpracy oraz na integrację wszystkich środowisk działających na rzecz wzmacniania oferty edukacyjnej szkół oraz budowania lokalnej polityki oświatowej.

Programy edukacyjne i młodzieżowe we współpracy z organizacjami pozarządowymi

W ramach konkursu „Samorządy wspierające szkoły z pasją" nadesłano 320 przykładów dobrych praktyk, pokazujących jak samorządy terytorialne realizują bądź wspierają programy edukacyjne i młodzieżowe oparte na współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podczas konferencji zaprezentowano wyróżniające się przykłady dobrej współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi w obszarze edukacji.

Z nadesłanych w konkursie zgłoszeń, wyłoniono 32 laureatów konkursu, autorów najciekawszy zgłoszeń, inspirujących i inicjujących do rozwoju edukacji z pasją

Źródło informacji:

  • strona internetowa MEN.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel