Ruszyła IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Data publikacji: 8 marca 2018 r.
Poleć znajomemu
Ruszyła IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

„Budżet. Ogarniamy wydatki” to misja tegorocznej edycji programu „Finansoaktywni”, która rozpoczęła się 26 lutego br.  Ma ona uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet – od rodzinnego po budżet państwa – oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Nagrodą jest m.in. wycieczka do Warszawy, podczas której uczniowie spotkają się m.in. z Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim.

Program dla uczniów i nauczycieli

„Finansoaktywni” to program edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.To już czwarta edycja programu Ministerstwa Finansów, który dotarł do blisko 1,5 tys. szkół. Ponadto kilkuset nauczycieli pobrało materiały ze strony internetowej projektu.

Uczniowie „ogarną” budżet

Dzięki programowi uczniowie dowiedzą się: co to jest budżet, jakie są jego rodzaje i skąd się bierze, dlaczego warto brać paragon? Zdobędą również podstawową wiedzę o zarządzaniu finansami oraz poznają związek między płaceniem podatków (które stanowią najważniejszą część dochodów państwa), a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy. Poznają również bliżej budżet partycypacyjny. Dowiedzą się, jak powstaje oraz w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w sąsiedztwie.

Uczniowie mogą także wziąć udział w konkursie, który wzorowany jest na procesie przygotowania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego. Ich zadaniem będzie opracowanie projektu inwestycji o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz jego wypromowanie w szkole np. przez wydanie gazetki, audycję w radiowęźle czy stworzenie grupy poparcia w mediach społecznościowych. Zwycięży aż 10 zespołów, które przygotują najciekawsze pomysły. Nagrodą dla nich jest dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz nowoczesne drony, zaś nauczyciele – ich opiekunowie – otrzymają e-booki.

Zasady udziału w programie

Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (klasy VII), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl.

Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 510 zestawów. W razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.

Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart do gry edukacyjnej, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym.

Etapy konkursu:

  • W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach opracowują projekt inwestycji w ich otoczeniu o wartości do 100 tys. zł. i promują go w szkole. Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl.
  • W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 14 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.
Aby dowiedzieć się więcej o projekcie oraz zapoznać z materiałami edukacyjnymi wejdź na stronę www.finansoaktywni.pl.

Więcej informacji o programie udzielają:

Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: [email protected] , tel. (48-22) 694-46-61

Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: [email protected] , tel. (48-22) 694-45-59

Monika Szczygieł - e-mail: [email protected], tel. 664-904-604

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel