Szczepienia nauczycieli czas zacząć

Data publikacji: 8 lutego 2021 r.
Poleć znajomemu
Szczepienia nauczycieli czas zacząć

Jak zapowiada MEN, już od tego tygodnia mają rozpocząć się szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19. Tempo szczepień ma zostać uzależnione od dostaw preparatów do Polski. Co istotne, nauczyciele w wieku od 60 lat będą mogli skorzystać nie tylko ze szczepionki AstraZeneca.

Kto na początek

W pierwszej grupie szczepieniu mogą być poddani:

  • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
  • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
  • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
  • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
  • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Przebieg szczepień krok po kroku

Krok 1. Zgłoszenie nauczyciela

Nauczyciel może zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. Szczepienie jest oczywiście dobrowolne. Nauczyciel nie musi wypełniać żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms.

Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

Krok 2. Dyrektor zgłasza nauczyciela do szczepienia

Dyrektor wypełnia w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz (https://strefa.ksdo.gov.pl). W formularzu dyrektor zaznacza imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisuje pracowników niebędących nauczycielami lub niezatrudnionych w szkole (instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz przesyła drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Formularz należy wypełnić do środy 10 lutego.

Krok 3. Nauczyciel udaje się na szczepienie

Nauczycielom w wieku poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Z kolei nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Podczas szczepienia nauczyciel powinien mieć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Źródło:

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel