Sześciolatki idą do szkoły - referendum nie będzie

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 8 listopada 2013 r.
Poleć znajomemu

Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków. Za referendum było 222 posłów, a przeciw 232. Do przeprowadzenie referendum zabrakło 6 głosów.

To było jedno z najważniejszych głosowań sejmu w bieżącym roku. Sprawa miała dwa wymiary - jeden dotyczył zasadności zmian w systemie edukacji, a drugi wymiar obywatelski. Sejm musiał odpowiedzieć sobie i Polakom na pytanie czy w takiej sprawie, jak objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich, obywatele mogą sami podjąć decyzję czy tez będzie to wyłącznie decyzja sejmu?

Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu podkreślił, że rząd decyzję o obniżeniu wieku szkolnego już podjął. Przez kilka lat szkoły były przygotowywane na tę zmianę, w tym zainwestowano w szkolną infrastrukturę nie tylko dla dzieci sześcioletnich, ale też starszych. Odnosząc się do obywatelskiego wymiaru sprawy o referendum, Premier stwierdził, że na całym świecie są podzielone zdania co do tego kiedy należy rozpocząć edukację. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy obowiązku szkolnego sześciolatków są motywowani dobrem dzieci, nie można zarzucić żadnej stronie braku odpowiedzialności.

W związku z odrzuceniem wniosku o przeprowadzenie referendum, od 1 września 2015 roku wszystkie sześciolatki będą objęte obowiązkiem szkolnym. Obrazuje to poniższa tabela

Kiedy dziecko musi pójść do szkoły

Data urodzenia dziecka

Objęcie obowiązkiem szkolnym

1 stycznia 2007 - 30 czerwca 2008 r.

1 września 2014 r.

1 lipca 2008 r. - 31 grudnia 2008 r.

1 września 2014 r. na wniosek rodziców

1 lipca 2008 r. - 31 grudnia 2009 r.

1 września 2015 r.

Liczebność klas I-III od 2014 roku

Etap edukacyjny

Będzie obowiązywać od:

25 uczniów w klasie

Klasa I

1 września 2014 r.

Klasy I - II

1 września 2015 r.

Klasy I-III

1 września 2016 r.

Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel