Szybki i darmowy internet w każdej szkole – już w 2018 roku

Data publikacji: 2 listopada 2017 r.
Poleć znajomemu
Szybki i darmowy internet w każdej szkole – już w 2018 roku

Od września 2018 r. pierwsze szkoły zostaną podłączone do szybkiego internetu w ramach utworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Dzięki niej szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają bezpłatny dostęp do szybkiego internetu wraz z usługami bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz ułatwiającymi dostęp do technologii cyfrowych.

Przez 3 lata szkoły będą podłączane do sieci

Ogólnopolska Siec Edukacyjna będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej lub planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej będącej własnością operatorów telekomunikacyjnych lub jednostek samorządu terytorialnego (do której operator sieci OSE będzie musiał uzyskać dostęp). Projekt ustawy przewiduje dodatkowo możliwość inwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną przez operatora sieci OSE, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia jednostkom oświatowym dostępu do OSE.

Korzystanie przez pierwsze szkoły z usług OSE rozpocznie się 1 września 2018 r. Stopniowo w kolejnych latach podłączane będą kolejne szkoły:  

  • w 2018 r. – 1,5 tys. lokalizacji,
  • w 2019 r. – 12,7 tys. lokalizacji,
  • w 2020 r. – 19,5 tys. lokalizacji (wartość docelowa).

Główny cel: wyrównanie szans edukacyjnych

Tylko 10% szkół i placówek oświatowych w Polsce ma dostęp do internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji. Na ponad 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych funkcjonujących w Polsce niewiele ponad 3 tys. posiada dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Wprowadzenie OSE wpłynie na:

  • zmianę sposobu kształcenia uczniów i nauczycieli poprzez  powszechne wykorzystanie zasobów edukacyjnych dostępnych przez Internet (zapewnianych przez MEN lub jego jednostki podległe),
  • rozwój nowych form kształcenia oraz kompetencji i umiejętności cyfrowych (w tym  powszechnej nauki programowania),
  • wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności zamieszkujących tereny o niskiej gęstości zaludnienia i uczących się w szkołach o małej liczbie uczniów, dla których dostęp do wiedzy i nowoczesnych technologii jest podstawowym elementem podnoszenia ich potencjału edukacyjnego.
Projekt ustawy jest konsekwencją przyjęcia przez rząd 13 czerwca 2017 r. uchwały w sprawie realizacji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej „100 Mega na 100-lecie”. Inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji - zakładająca zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce możliwości bezpłatnego dostępu do szybkiego Internetu – wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Będzie to także jeden z największych w skali Unii Europejskiej program dotyczący cyfryzacji szkół.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel