W jaką drukarkę 3D należy wyposażyć pracownię w ramach programu Laboratoria Przyszłości?

Data publikacji: 9 listopada 2021 r.
Poleć znajomemu
W jaką drukarkę 3D należy wyposażyć pracownię w ramach programu Laboratoria Przyszłości?

Drukarki 3D kwalifikujące się do programu Laboratoria Przyszłości muszą spełniać określone kryteria, dzięki którym korzystanie ze sprzętu będzie bezpieczne, intuicyjne, a w przypadku problemów możliwe stanie się uzyskanie wsparcia technicznego lub szybki serwis urządzenia na terenie Polski.

Kryteria dla drukarek 3D zostały określone w katalogu wyposażenia, który został opublikowany na stronie internetowej programu Laboratoria Przyszłości. Należą do nich:

  • zabudowane/wymienne boki urządzenia,

  • obszar roboczy, który wynosi minimum 15x15x15 cm,

  • zgodny z urządzeniem slicer,

  • bezprzewodowa łączność Wi-Fi,

  • możliwość zdalnego podglądu realizowanego wydruku,

  • interfejs oprogramowania musi być dostępny w języku polskim lub angielskim,

  • w zestawie musi znajdować się polskojęzyczna instrukcja obsługi,

  • 12 miesięcy gwarancji na urządzenie,

  • autoryzowany serwis producenta musi znajdować się w Polsce,

  • dostępność wsparcia technicznego w języku polskim.

Warto zwrócić uwagę na to, kto jest producentem drukarki 3D. Lepiej wybierać sprzęt uznanych, renomowanych producentów, których produkty używane są zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i edukacyjnych na całym świecie. Wybierając urządzenia znanych marek, zyskujemy pewność, że zarówno, jakość wydruków, jak i trwałość oraz wykonanie sprzętu będzie na najwyższym poziomie. Znana marka przekłada się też na znacznie lepsze wsparcie techniczne. Wiele problemów i zapytań możemy rozwiązać samodzielnie, ponieważ popularne modele posiadają obszerne wątki na ogólnodostępnych forach internetowych i grupach tematycznych.

Drukarki 3D MakerBot do programu Laboratoria Przyszłości

MakerBot to amerykański producent drukarek 3D. Firma jako jedna z pierwszych na rynku postanowiła dostarczać zaawansowane drukarki 3D w kompaktowych rozmiarach, które można wykorzystywać zarówno w domu, jak i w edukacji. Aktualnie z rozwiązań MakerBot korzystają placówki edukacyjne na całym świecie.

W ofercie producenta znajdują się 3 modele drukarek 3D, które są całkowicie zgodne ze specyfikacją programu Laboratoria Przyszłości.

Makerbot Sketch - drukarka 3D pracująca w popularnej technologii FDM, która została zaprojektowana z myślą o nowoczesnej edukacji. Cicha praca, kompaktowe rozmiary, prosta i intuicyjna obsługa, a także niezawodna praca sprawiają, że sprzęt znajdzie zastosowanie w każdej szkole. Drukarka 3D MakerBot Sketch pozwala na obsługę za pomocą dołączonego oprogramowania MakerBot Print, a także z poziomu aplikacji mobilnej. Nauczyciele mają możliwość zarządzania kolejką wydruków dzięki aplikacji MakerBot Cloud. W ramach projektu Laboratoria Przyszłości firma CadXpert (autoryzowany dystrybutor MakerBot w Polsce), przygotował specjalny pakiet edukacyjny, w skład którego poza drukarką 3D wchodzi też 5 kilogramów materiału do druku, niezbędne narzędzia i akcesoria, pomoce dydaktyczne, podręczniki i szkolenia startowe dla nauczycieli.

MakerBot Method - to drukarka 3D, która wypełnia lukę pomiędzy biurkowymi drukarkami 3D, a profesjonalnymi, przemysłowymi rozwiązaniami. W drukarce zaimplementowano rozwiązania firmy Stratasys, czyli lidera na rynku druku 3D dla profesjonalistów. W tym urządzeniu można znaleźć rozwiązania takie jak: zamykana komora robocza, rozpuszczalne struktury podporowe, osobny ekstruder dla materiału budulcowego i osobny dla materiału podporowego. Drukarka MakerBot Method spełnia wymogi projektu Laboratoria Przyszłości i tak samo jak model MakerBot Sketch, jest dostępna jest w pakiecie edukacyjnym firmy CadXpert.

MakerBot Method X - sprzęt umożliwia wydruk wytrzymałych części zamiennych i narzędzi z bardzo dużą dokładnością. Drukarka Method X pozwala na wydruk z tworzywa ABS w zamkniętej komorze podgrzewanej do 110 °C. Możliwy jest też wydruk z materiału podporowego Stratasys® SR-30. Ten model spełnia wszystkie wymagania programu Laboratoria Przyszłości i jest dostępny w pakiecie edukacyjnymi przygotowanym przez firmę CadXpert.

Gwarancja na drukarki 3D MakerBot wynosi 12 miesięcy (SLA do 3 tygodni), a autoryzowany serwis producenta znajduje się w Polsce. Do dyspozycji użytkowników jest też polskojęzyczna instrukcja obsługi i wsparcie techniczne świadczone w języku polskim telefonicznie i mailowo przez okres 5 lat.

CadXpert to jedna z pierwszych firm, która zajęła się popularyzacją druku 3D w Polsce zaczynając od sprzedaży urządzeń, a kończąc na profesjonalnych wdrożeniach, szkoleniach i wsparciu technicznym. Od początku działalności firma współpracuje z sektorem edukacji wyposażając pracownie techniczne w nowoczesny sprzęt renomowanych producentów.

Masz pytania? Nie wiesz, jaki sprzęt wybrać? Skontaktuj się ze specjalistami CadXpert:

Tomasz Kopeć | Product Manager

+48 575 276 666 | [email protected]

Aleksandra Orenczak | Specjalista ds. drukarek 3D

+48 881 277 779 | [email protected]

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
drukarka 3D

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql