Wytyczne sanitarne dotyczące organizacji studniówek

Data publikacji: 22 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Wytyczne sanitarne dotyczące organizacji studniówek

Minister Edukacji i Nauki wraz z Ministrem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowali wytyczne sanitarno-epidemiologiczne dotyczące organizacji studniówek. Dotyczą one uroczystości organizowanych zarówno w szkole, jak i poza nią. Prezentujemy fragment wytycznych kierowany do szkół.

Wytyczne ogólne

  1. Organizator powinien na bieżąco aktualizować wiedzę oraz zmieniającą się sytuację epidemiologiczną na danym terenie.

  2. Organizator powinien dostosować zasady organizacji studniówki do obowiązujących przepisów prawa, w szczególności:

  1. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.),

  2. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 351 ze zm.).

  1. Organizator ustala/pozyskuje liczbę uczestników.

  2. Organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów (bez osób towarzyszących).

  3. W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

  4. Organizator powinien poinformować uczestników, w tym rodziców uczniów niepełnoletnich, o obowiązujących podczas studniówki zasadach i ograniczeniach.

  5. Organizator powinien uwzględnić obowiązujące od 1 września 2021 r. Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

  6. Rekomenduje się, żeby przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli uczniowie z jednej klasy.

  7. Rekomenduje się zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty).

  8. Należy wietrzyć pomieszczenia, z których korzystają uczestnicy, co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej.

  9. Rekomenduje się taką organizację uroczystości, która ograniczy kontakty z osobami niebędącymi uczestnikami danej studniówki.

Szczegółowe wytyczne dotyczące studniówki w budynku szkoły

  1. Uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

  2. W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

  3. Stosowane są ogólne Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. na terenie szkoły, w tym dotyczące higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni oraz gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia uczniów i pracowników.

  4. Szkoła dysponuje pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami, którą w razie potrzeby udostępni organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

  5. Należy poinformować wszystkich uczestników studniówki (uczniów, osoby towarzyszące, rodziców, pracowników szkoły) o wytycznych dotyczących przebywania na terenie szkoły oraz dodatkowych wytycznych związanych z organizacją studniówki.

  6. Przy wejściu do budynku należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Należy umożliwić wszystkim osobom skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczestnicy po wejściu do budynku w pierwszej kolejności umyli ręce wodą z mydłem. Należy zapewnić płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach.

  7. Należy wietrzyć sale, miejsce do spożywania posiłków oraz części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej.

  8. W przypadku ograniczenia uroczystości do uczniów danej szkoły rekomenduje się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z jednego oddziału/klasy.

  9. Rekomenduje się zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty).

Źródło:
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql