ZFŚS – czy potrzebne oświadczenie dotyczące odpowiedzialności za fałszywe zeznania

Patryk Kuzior
Data publikacji: 6 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
ZFŚS – czy potrzebne oświadczenie dotyczące odpowiedzialności za fałszywe zeznania

Bardzo często w różnego rodzaju formularzach wniosków i oświadczeń stosowanych w ramach funduszu socjalnego można znaleźć pouczenia dotyczące odpowiedzialności karnej dotyczącej składania fałszywych zeznań. Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Odpowiedź w artykule.

Kiedy odpowiadamy za fałszywe zeznania

Kodeks karny przewiduje w art. 233 § 1, że kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Dodajmy, że z § 2 tego samego artykułu wynika dodatkowo, że warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.

Przestępstwo fałszywych zeznań może zaistnieć tylko w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy. Zakres stosowania tego przepisu jest więc ustalony przez prawo karne i nie może być rozszerzany działaniami osób (podmiotów) stosujących prawo.

Przepis ten nie ma zastosowania w odniesieniu do oświadczeń składanych w celu uzyskania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, więc zamieszczanie klauzul o odpowiedzialności karnej na wzorach wniosków jest bezcelowa. Niestety nagminna jest praktyka zamieszczania takich klauzul, można spotkać się nawet w Internecie z wzorami tego rodzaju dokumentów, gdzie także zamieszczane są takie klauzule.

Pracownikowi, nawet w przypadku podania nieprawdy w oświadczeniu związanym z ubieganiem się o świadczenia z ZFŚS, nie grozi odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań.

Beneficjent może ponieść odpowiedzialność za usiłowanie oszustwa

Nie znaczy to jednak, że podanie nieprawdy w takich oświadczeniach jest obojętne prawu. Na uwadze trzeba mieć, że złożenie nieprawdziwego oświadczenia w celu uzyskania świadczenia nienależnego jest czynnością sprawczą, która może doprowadzić do oszustwa. Zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odpowiedzialność z tego przepisu jest niezależna od zawarcia jakiejkolwiek klauzuli czy ostrzeżenia w druku wniosku.

dr Patryk Kuzior

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql