Dodatkowe zajęcia specjalistyczne w szkołach od 1 marca – są już przepisy

Data publikacji: 11 lutego 2022 r.
Poleć znajomemu
Dodatkowe zajęcia specjalistyczne w szkołach od 1 marca – są już przepisy

Od 1 marca do 20 grudnia 2022 r. dyrektor szkoły może zorganizować dodatkowe zajęcia specjalistyczne. Korzystanie z zajęć przez uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, będzie dobrowolne i nieodpłatne. Sprawdzamy, co wprowadzają nowe przepisy.

W jakich szkołach można zorganizować zajęcia specjalistyczne

Zajęcia te mogą być organizowane w szkołach publicznych i niepublicznych:

  • podstawowych,
  • ponadpodstawowych,
  • artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej,
  • liceum ogólnokształcącego.

Natomiast dodatkowych zajęć nie organizuje się w:

  • oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych,
  • oddziałach specjalnych, szkołach podstawowych specjalnych i szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym: szkołach podstawowych specjalnych i szkołach ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, oddziałach specjalnych, szkołach podstawowych specjalnych i szkołach ponadpodstawowych specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
  • branżowych szkołach II stopnia,
  • szkołach policealnych,
  • szkołach dla dorosłych,
  • szkołach polskich oraz szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP.
Dodatkowe zajęcia specjalistyczne nie będą wykazywane w systemie informacji oświatowej ani uwzględniane w arkuszu organizacji szkoły.

Jak zorganizować zajęcia

Dyrektor szkoły informuje rodziców uczniów lub pełnoletnich uczniów o możliwości uczestnictwa w organizowanych w szkole dodatkowych zajęciach specjalistycznych:

  • korekcyjno-kompensacyjnych,
  • logopedycznych,
  • rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne,
  • innych zajęciach o charakterze terapeutycznym.
Dyrektor ustala wymiar godzin dodatkowych zajęć specjalistycznych zgodnie z rozpoznanymi potrzebami. Obejmuje to również uczniów rozpoczynających kształcenie w roku szkolnym 2022/2023.

Wniosek do 21 lutego

Podział środków będzie uproszczony i zostanie dokonany przez MEiN na podstawie liczby uczniów w szkołach na dzień 30 września 2021 r. Dyrektorzy szkół prowadzonych przez JST lub właściwego ministra w celu uzyskania środków finansowych na prowadzenie dodatkowych zajęć specjalistycznych składają informację o planowanych zajęciach do 21 lutego 2022 r. Informację składają do swojego organu prowadzącego.

Natomiast w przypadku szkół prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące JST, środki finansowe na dodatkowe zajęcia specjalistyczne będą przekazywane w formie dotacji celowej, na wniosek dyrektora szkoły. Wniosek będzie składany odpowiednio do organu rejestrującego, lub ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, również w terminie do 21 lutego 2022 r.

Wnioski można pobrać tutaj>>
Dotacja celowa na dofinansowanie dodatkowych zajęć będzie przekazywana na rachunek bankowy szkoły, w terminie do 31 marca 2022 r.

Rozliczenie dotyczy szkół niesamorządowych

Dyrektor szkoły prowadzonej przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą JST przekaże do 31 stycznia 2023 r., rozliczenie wykorzystania dotacji celowej, oraz zwraca kwotę niewykorzystanej dotacji do organu rejestrującego.

Przepisy obowiązują od 10 lutego 2022 r.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 8 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2022 r. poz. 339).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql