Resort edukacji przypomina o możliwości korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej także przez uczniów z Ukrainy. Jest to możliwe także wtedy, gdy dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie ma dodatkowych dokumentów – choć nie od razu.
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest łatwa. Warto jednak skorzystać ze wskazówek dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla nauczycieli i pedagogów. Zostały one przygotowane przez MEiN.
Zapraszam do obejrzenia kolejnego podsumowania nowości Portalu Oświatowego. Sprawdź, co ciekawego działo się w oświacie w poprzednim tygodniu i o czym można przeczytać na łamach portalu.
Od 1 marca 2022 r. w szkołach ruszy organizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach publicznych i niepublicznych. Będą to zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające emocjonalno-społeczne i inne terapeutyczne. To ostatni moment, aby sprawdzić, jakie kwalifikacje wymagane są do prowadzenia takich zajęć. Dowiedz się, jakie osoby mogą je prowadzić.
Przepisy rozporządzenia MEiN z 8 lutego 2022 r. nie uzależniają dopuszczalności wnioskowania o dofinansowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych od liczby uczniów w szkole. Każda szkoła podstawowa, niezależnie od liczby uczniów, może wnioskować o dodatkowe zajęcia specjalistyczne.
Organizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych budzi wiele wątpliwości. W związku z tym MEiN przygotował wyjaśnienia różnych praktycznych zagadnień związanych z organizacją tych zajęć. Najważniejsze z nich przytaczamy w artykule.
Już dziś dostępne jest nowe podsumowanie nowości Portalu Oświatowego z zeszłego tygodnia. Warto się z nim zapoznać – ostatni tydzień obfitował w wiele doniosłych zdarzeń.
Dyrektor ma jedynie kilka dni na zaplanowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych. Informację o liczbie godzin tych zajęć należy bowiem przekazać do organu prowadzącego. Termin na przekazanie tej informacji upływa już 21 lutego 2022 r. Plany te muszą uwzględniać sposób przydziału dodatkowych zajęć specjalistycznych nauczycielom. Sprawdź, jak to zrobić.
Od 1 marca do 20 grudnia 2022 r. dyrektor szkoły może zorganizować dodatkowe zajęcia specjalistyczne. Korzystanie z zajęć przez uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, będzie dobrowolne i nieodpłatne. Sprawdzamy, co wprowadzają nowe przepisy.
Copyright © 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.