„Laboratoria przyszłości” – 4 zmiany w realizacji rządowego programu

Michał Kowalski
Data publikacji: 4 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
„Laboratoria przyszłości” – 4 zmiany w realizacji rządowego programu

Czekają nas zmiany w realizacji rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Zmieni się m.in. katalog uprawnionych do skorzystania ze wsparcia. Możliwe będzie także ponowne wnioskowanie o wsparcie z programu. Rozporządzenie regulujące te kwestie czeka już na podpis Prezesa Rady Ministrów i wejdzie w życie następnego dnia po jego ogłoszeniu.

4 nowych beneficjentów programu

Rozporządzenie określa zasady realizacji rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Przede wszystkim rozszerzono katalog beneficjentów programu o:

  • instytuty badawcze nadzorowane przez MEiN,
  • państwowe instytucje kultury, dla których organizatorem jest MEiN
  • organizacje harcerskie objęte honorowym protektoratem Prezydenta,
  • organ prowadzący Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie efektywności wydatkowania środków z programu.

„Laboratoria przyszłości” a branże kreatywne

Poza tym zaktualizowano katalog działań objętych wsparciem programu. W rozporządzeniu uwzględniono kwestie dotyczące kształtowania i rozwijania umiejętności podstawowych i przekrojowych w społeczeństwie oraz rozwoju branż kreatywnych.

Możliwe ponowne złożenie wniosku o wsparcie

Poza tym w rozporządzeniu wprowadzono też pewne rozwiązania uzupełniające procedurę ubiegania się o dofinansowanie z programu. Otóż szkoła, która we wcześniejszym wniosku o udział w programie wnioskowała o kwotę niższą niż maksymalna, będzie mogła składać ponowny wniosek. Będzie on mógł objąć kwotę wynikającą z różnicy pomiędzy dotychczas przyznanym dofinansowaniem a kwotą maksymalną.

Realizacja programu możliwa w późniejszym terminie

Przesunięto też termin rozpoczęcia wykorzystywania wyposażenia - z roku szkolnego 2022/2023 na rok szkolny 2023/2024. W konsekwencji do 31 sierpnia 2028 r. przesunięto okres realizowania przez szkoły i organy prowadzące szkoły obowiązków ankietowych i informacyjnych służących prowadzeniu monitoringu realizacji programu.

Źródło:
  • rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży – „Laboratoria przyszłości”
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql