Nowe rozporządzenie w sprawie wykazu zajęć prowadzonych przez specjalistów

Data publikacji: 3 sierpnia 2022 r.
Poleć znajomemu

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie MEiN w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli specjalistów. W rozporządzeniu uwzględniono zadania pedagogów specjalnych.  

Wydanie nowego rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania dotychczasowych regulacji do zmian dotyczących zatrudniania nauczycieli na nowym stanowisku – pedagoga specjalnego (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b Karty Nauczyciela).

Z tego względu konieczne było uzupełnienie przepisów o tych nauczycieli oraz określenie ich zadań realizowanych w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.

Obowiązki wykonywane w ramach pensum pedagoga specjalnego

Pedagog specjalny w ramach pensum będzie realizował zajęcia w ramach zadań związanych z:

a) rekomendowaniem dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz dostępności,

b) prowadzeniem badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów lub wychowanków w celu określenia:

  • mocnych stron,
  • predyspozycji,
  • zainteresowań i uzdolnień,
  • przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu,

c) wspieraniem nauczycieli w:

  • rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów lub wychowanków,
  • udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem lub wychowankiem,
  • dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia lub wychowanka oraz jego możliwości psychofizycznych,
  • doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów lub wychowanków,

d) rozwiązywaniem problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów lub wychowanków,

e) dokonywaniem wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dzieci i młodzieży objętych kształceniem,

f) określaniem niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia lub wychowanka,

g) udzielaniem uczniom lub wychowankom, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

h) prowadzeniem zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych.

Oprócz tego, do pensum pedagoga specjalnego będą wliczały się zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. To zadanie dotyczy oczywiście nauczycieli zatrudnionych w placówkach, w których powołuje się zespoły wczesnego wspomagania rozwoju.

Pedagog specjalny zatrudniony w przedszkolu i szkole specjalnej, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i w jednostkach pomocy społecznej w ramach pensum będzie również realizował zajęcia oraz specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze.  

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2022 r.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz.U. z 1610).
Opracowanie: Marta Wysocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql