18 stycznia 2014 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca ustawę o systemie oświaty, która wprowadza nowe zasady rekrutacji do publicznych szkół i placówek oświatowych. Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015 odbędzie się na tymczasowych zasadach. Poznaj szczegóły.
18 stycznia 2014 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca ustawę o systemie oświaty, która wprowadza nowe zasady rekrutacji do publicznych szkół i placówek oświatowych. Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015 odbędzie się na tymczasowych zasadach. Poznaj szczegóły.
Nowe przepisy dotyczące rekrutacji do publicznych przedszkoli dają pierwszeństwo dzieciom mieszkającym w danej gminie. Dopiero, gdy liczba chętnych dzieci z danej gminy przekracza liczbę wolnych miejsc lub gdy po przyjęciu wszystkich chętnych dzieci mieszkańców danej gminy pozostają wolne miejsca, przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne.
W pierwszej kolejności do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego do przedszkola przyjmowane są dzieci, które spełniają poniższe kryteria:
Ten etap przeprowadzany jest tylko wtedy, gdy w I etapie dzieci uzyskały równorzędne wyniki lub jeżeli po jego zakończeniu dana placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami. Docelowo, kryteria naboru w II etapie rekrutacji będą określane przez organ prowadzący. Jednakże w przypadku naboru na rok szkolny 2014/2015 kryteria te oraz ich wagę punktową określi dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego, w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Na tym etapie postępowania można posłużyć się kryterium dochodowym na osobę w rodzinie.
Dzieci zamieszkałe poza obszarem danej gminy mogą być przyjęte do publicznego przedszkola na terenie tej gminy, jeżeli po zapewnieniu miejsc dzieciom swoich mieszkańców, dana gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami. W tym przypadku, przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne według powyższych zasad.
Na rok szkolny 2014/2015 terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).
W przypadku rekrutacji do publicznych szkół podstawowych zachowane zostały dotychczasowe rozwiązania: uczniowie mieszkający w obwodzie danej szkoły będą przyjmowani z urzędu, bez postępowania rekrutacyjnego. Jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, może przyjąć uczniów mieszkających poza obwodem szkoły, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
W przypadku rekrutacji do publicznych gimnazjów uczniowie mieszkający w obwodzie danej szkoły będą przyjmowani z urzędu, bez postępowania rekrutacyjnego. Jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, może przyjąć uczniów mieszkających poza obwodem szkoły, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
W przypadku rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych (oprócz szkół policealnych) warunkiem przyjęcia jest wcześniejsze ukończenie gimnazjum, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie - także posiadanie zaświadczenia lekarskiego orzekającego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 o przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej zdecydują kryteria ustalone przez dyrektora szkoły, uwzględniające: