Od 1 stycznia 2018 roku jeden przelew do ZUS

Data publikacji: 6 grudnia 2017 r.
Poleć znajomemu
Od 1 stycznia 2018 roku jeden przelew do ZUS

Od nowego roku wszystkie składki zusowskie będą opłacane jednym przelewem na jedno, indywidualnie przypisane konto. Do 31 grudnia ZUS powinien przesłać informację o numerze rachunku składowego.

Jedno konto do wszystkich wpłat

Obecnie każdą składkę opłaca się na osobny numer rachunku, co jest czasochłonne, biorąc pod uwagę ilość danych, jakie trzeba wprowadzić do każdego przelewu. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki tj. na:

  • ubezpieczenia społeczne,

  • ubezpieczenie zdrowotne,

  • Fundusz Pracy,

  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

  • Fundusz Emerytur Pomostowych

będą wpłacane na jeden rachunek. Co istotne, opłaty będzie można dokonać zwykłym przelewem.

ZUS sam podzieli składki

Każda wpłata zostanie podzielona proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze na podstawie ostatniej deklaracji rozliczeniowej. Podzielona wpłata zostanie rozliczona na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu lub funduszu.

Nowy numer rachunku przyjdzie pocztą

Informację o numerze rachunku składkowego zostanie wysłana listem poleconym. Jeśli do końca grudnia 2017 roku nie dotrze do szkoły informacja o numerze rachunku należy skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel.: 22 560 16 00) lub bezpośrednio w dowolnej placówce ZUS. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku.

Z czego się składa rachunek składkowy

Indywidualny numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku będzie zawarty numer identyfikujący ZUS i numer NIP (ostatnie 10 cyfr).

Odroczenie terminu płatności i układ ratalny

Należności, które są spłacane w układzie ratalnym lub z odroczonym terminem płatności składek, będą od 1 stycznia wpłacane na indywidualny numer rachunku składkowego. Jedną wpłatą zostanie opłacona składka bieżąca i rata. Wpłata zostanie rozliczona chronologicznie, według terminu płatności składki i raty.

Należności objęte postępowaniem egzekucyjnym

Należności, które zostały objęte postępowaniem egzekucyjnym będą spłacane tak jak obecnie, na wskazany przez ZUS numer rachunku, który jest podawany np. w tytułach wykonawczych i zajęciach rachunków bankowych.

Źródło:

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel