Od 1 września 2024 koniec z HiT! Nowe ramowe plany nauczania

Monika Fidler
Data publikacji: 23 maja 2024 r.
Poleć znajomemu
Od 1 września 2024 koniec z HiT! Nowe ramowe plany nauczania

Z początkiem nowego roku szkolnego nie będzie już przedmiotu Historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych. Dodatkowymi zajęciami w ramach godzin wychowawczych będą za to zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. To zmiany wprowadzone podpisanym właśnie rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania.

Na początek – konieczne aneksowanie arkuszy organizacyjnych

Podpisane 20 maja rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania wchodzi w życie 1 września 2024 r. Główna zmiana od roku szkolnego 2024/2025 w nowych przepisach dotyczy rezygnacji z przedmiotu HiT w:

  • klasie I liceum ogólnokształcącego,
  • klasie I technikum,
  • klasie I branżowej szkoły I stopnia,
  • klasie I liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie stacjonarnej,
  • semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie zaocznej,

a w latach następnych w kolejnych klasach i semestrach tych szkół, aż do całkowitego zakończenia nauczania tego przedmiotu.

W związku z rezygnacją z HiT należy sporządzić aneksy do arkuszy organizacji szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.

Pozostałe zmiany w ramowych planach nauczania od 1 września 2024

1)  Zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy

realizowane podczas zajęć z wychowawcą w szkołach podstawowych (klasy IV–VII) i ponadpodstawowych (II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia). W klasie VIII SP i w klasie I szkół ponadpodstawowych uczniowie uczą się pierwszej pomocy na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa.

2)  Skrócenie okresu, na jaki można przedłużyć etap edukacyjny

z dwóch lat do jednego roku skrócenie okresu, o jaki może zostać przedłużona uczniowi nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej; będzie to dotyczyć uczniów, którym nie przedłużono okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym lub w szkole ponadpodstawowej.

3)  Zwiększenia liczby godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia

i odpowiednio zmniejszenie tej liczby w klasie I oraz umożliwienie tej szkoły zaplanowanie takiej organizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych, aby słuchacz klasy II mógł odbywać obowiązkowe zajęcia edukacyjne w podobnym wymiarze tygodniowym w obu semestrach.

4)  Kwalifikacje wolnorynkowe lub kwalifikacje sektorowe

zamiast jak do tej pory - kwalifikacji rynkowej. To konsekwencja zmiany w art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy, wprowadzonej na mocy art. 1 pkt 9 ustawy z 30 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2005).

  • Rozporządzenia Ministra Edukacji z 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2024 r. poz. 781).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql