Od 1 września początek kształcenia w nowych zawodach

Monika Fidler

Monika Fidler

Data publikacji: 16 czerwca 2016 r.
Poleć znajomemu
Od 1 września początek kształcenia w nowych zawodach

Z 205 do 209 wzrośnie liczba zawodów szkolnictwa zawodowego od września br., gdy naukę rozpoczną uczniowie kształcący się m.in. na kierunku Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Do klasyfikacji właściwej zostały dodane nowe zawody.

Kształcenie w 4 nowych zawodach

Nowelizacja rozporządzenia z 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wprowadza z początkiem września 4 nowe zawody:

1)      Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej (symbol cyfrowy zawodu 311412)

2)      Technik automatyk (311909)

3)      Szkutnik (711504)

4)      Mechanik – operator maszyn do produkcji drzewnej (817212).

W klasyfikacji właściwej zawodów utrzymany zostaje również zawód Opiekunka dziecięca, który miał zniknąć z rozporządzenia. W związku z tym możliwa jest rekrutacja na ten kierunek w kolejnym roku szkolnym.

O projekcie rozporządzenia pisaliśmy tutaj: Od września szkolnictwo zawodowe wzbogaci się o nowe kierunki. Warto również wiedzieć, że dla nowych zawodów przygotowano podstawy programowe – aktualnie na etapie projektu, o którym piszemy tutaj: Podstawa programowa dla 4 nowych zawodów
  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 1 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. poz. 841).
Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel