Procedura kontrola trzeźwości pracownika szkoły – krok po kroku

Michał Kowalski
Data publikacji: 21 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Procedura kontrola trzeźwości pracownika szkoły – krok po kroku

Już dziś w życie wchodzi nowe rozporządzenie przewidujące procedurę kontroli trzeźwości pracownika. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika szkoły.

Nowe rozporządzenie reguluje szczegółowe zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości przez pracodawcę, w tym również w szkole. Dotyczy ono też kontroli przeprowadzanej przez Policję. Badanie to będzie przebiegało następująco.

Kontrola trzeźwości pracownika szkoły – w 4 krokach

Krok 1. Jeżeli stan badanego na to pozwala, wówczasprzeprowadza się badanie wydychanego powietrza za pomocą elektronicznego analizatora wydechu (popularnie nazywanego alkomatem), z użyciem ustnika, metodą:

  • spektrometrii w podczerwieni lub
  • utleniania elektrochemicznego.

Ustnik musi być wymieniony każdorazowo przed badaniem. Opakowanie ustnika otwiera się w obecności badanego pracownika. Badania nie można przeprowadzić przed upływem 15 minut od chwili zakończenia:

  • spożywania alkoholu,
  • palenia wyrobów tytoniowych (w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną).

Krok 2. W przypadku uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm3 w badaniu:

  • za pomocą spektrometrii w podczerwieni dokonywany jest niezwłocznie drugi pomiar,
  • utleniaczem elektrochemicznym drugiego pomiaru dokonuje się po 15 minutach.

Krok 3. Na żądanie pracownika badanie utleniaczem elektrochemicznym należy zweryfikować badaniem z użyciem metody spektometrii w podczerwieni (dwukrotnie).

Krok 4. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru i uzyskania wyniku równego lub większego niż 0,10 mg/dm3, zaś w drugim pomiarze wyniku 0,00 mg/dm3, dokonuje się niezwłocznie trzeciego pomiaru tym samym analizatorem wydechu. Jeśli ten wynik wyniesie 0,00 mg/dm3, wówczas wynik nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu.

Rozporządzenie reguluje również badanie trzeźwości przez pobranie krwi czyli metodą laboratoryjną. Takie badanie może przeprowadzić jedynie uprawniony organ tj. Policja.

Badanie na obecność narkotyków dla pracowników szkoły

W rozporządzeniu uregulowano również badanie na obecność innych środków działających podobnie do alkoholu a mianowicie:

  • opioidów,
  • amfetaminy i jej analogów,
  • kokainy,
  • kannabinoidów,
  • benzodiazepinów.

W tym zakresie w szkole możliwe jest nieinwazyjne pobraniu próbek śliny i umieszczenie ich w urządzeniu do oznaczania metodą immunologiczną takich środków, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia.

  •  rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika (Dz.U. z 2023 r. poz. 317)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql