Ważne zmiany w finansowaniu oświaty jeszcze w 2022 r.

Ważne zmiany w finansowaniu oświaty jeszcze w 2022 r.

27 maja 2022 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Oprócz wielu zmian, które opisaliśmy tutaj, zmianie uległy również przepisy dotyczące finansowania oświaty, w tym subwencji oświatowej. Przedstawiamy szczegółowe omówienie zmian!

2 zmiany związane z subwencją oświatową

Zmianie uległy przepisy m.in. ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego:

1) zmianie uległ art. 28 ust. 5 pkt 2 – po wejściu w życie nowelizacji, po odliczeniu rezerwy minister właściwy do spraw oświaty i wychowania dzieli część oświatową subwencji ogólnej między poszczególne JST, biorąc pod uwagę zakres realizowanych przez nie zadań oświatowych. Wyłączone są zadania związane m.in. z zapewnieniem kształcenia, wychowania i opieki uczniom, którzy kończą 5 lat lub mniej w roku bazowym, w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego;

2)  dodano w art. 28 ust. 6 pkt 4a – do uwzględniania w corocznym algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej bierze się pod uwagę liczbę dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w przedszkolach niebędących przedszkolami specjalnymi i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych niebędących szkołami specjalnymi oraz liczby uczniów w szkołach niebędących szkołami specjalnymi, w związku z zatrudnieniem nauczycieli, o których mowa w art. 42d ust. 1 Karty Nauczyciela, w łącznej liczbie etatów nauczycieli, o której mowa w art. 42d ust. 3 tej ustawy.

Wprowadzone zmiany przekładają się na wzrost wysokości części oświatowej subwencji ogólnej dla JST. Wzrost ten powiązany jest z koniecznością zatrudnienia nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych, zgodnie z wprowadzanymi przepisami.

Więcej pieniędzy na zatrudnianie specjalistów

Już w roku 2022 część oświatowa subwencji ogólnej będzie zwiększona o kwotę 514.500 tys. zł na zmiany systemowe w finansowaniu JST, w tym w finansowaniu zadań oświatowych. Na okres od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. MEiN dzieli kwotę 514.500 tys. zł części oświatowej subwencji ogólnej między poszczególne jednostki, biorąc pod uwagę realizację zadania związanego z zatrudnieniem nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych Karty Nauczyciela.

Do podziału przyjmuje się dane zgromadzone w bazie danych SIO, według stanu na dzień 30 września 2021 r. A samego podziału dokonuje się do 15 lipca 2022 r.

Aktualizacja kwot dotacji do 31 sierpnia 2022

W związku z dodatkowymi środkami przewidzianymi w części oświatowej subwencji ogólnej należy zaktualizować do 31 sierpnia 2022 r. kwoty dotacji, o których mowa w art. 16 ust. 1, art. 17 ust. 1 i 3, art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 i 3, art. 25 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Aktualizacji dokonuje się w stosunku do dotacji udzielanych przedszkolom i szkołom podstawowym, w których zorganizowano oddziały przedszkolne, na ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w przypadku gdy podstawowa kwota dotacji jest niższa niż kwota przewidziana na tego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej. A także szkołom niebędącym szkołami specjalnymi.

Jednostki dotowane, w których będą zatrudniani nauczyciele specjaliści, otrzymają dodatkowe środki na zatrudnienie specjalistów jeszcze w 2022 r.

Dodatkowe środki na remonty i inwestycje

Natomiast w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych dodano przepisy dające Ministrowi Edukacji i Nauki możliwość udzielenia dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji związanych z:

  • realizacją programów inwestycyjnych, podejmowanych w celu realizacji polityki oświatowej państwa, o których mowa w art. 90x ustawy o systemie oświaty;
  • zakupem nieruchomości oraz budową lub dostosowaniem obiektów, niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek;
  • wyposażeniem przedszkoli, szkół lub placówek.

Rozporządzenie wydane na podstawie art. 75b ustawy o finansowaniu zadań oświatowych określi:

  • szczegółowe kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania, a także tryb przekazywania dotacji celowej
  • zakres informacji zawartych we wniosku o przyznanie dotacji celowej oraz w sprawozdaniu z wykonania zadania,
  • sposób rozliczenia udzielonej dotacji celowej.
Udzielenie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji możliwe będzie już w 2022 r. W takim przypadku nie będzie miało zastosowania ograniczenie dotacyjnej formy finansowania inwestycji realizowanych przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych, określone w art. 133 ustawy o finansach publicznych.
  • Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1116).
Joanna Swadźba

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql