Zakończenie prac nad rozporządzeniem w sprawie aplikacji do przesyłania informacji w ramach Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 15 kwietnia 2016 r.
Poleć znajomemu

W dniu 13 kwietnia 2016 r., po ponad miesiącu prac legislacyjnych, ogłoszono Rozporządzenie MEN w sprawie wymogów technicznych, jakie musi spełniać aplikacja do przesyłania informacji do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.

Zakończenie prac nad rozporządzeniem

3 marca 2016 r. informowaliśmy o pracach nad projektem rozporządzenia MEN w sprawie wymogów technicznych, jakie powinna spełniać aplikacja do przesyłania informacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Po upływie ponad miesiąca prac, w dniu 13 kwietnia 2016 r. rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a 15 kwietnia wchodzi w życie.

Doprecyzowanie wymogów technicznych

Zgodnie z projektem aplikacja miała funkcjonować w formie interfejsu użytkownika dostępnego przez przeglądarkę internetową udostępnionego przez podmiot prowadzący Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji. Przesyłane informacje miały być zabezpieczone poprzez szyfrowany kanał wymiany informacji.

Ostatecznie ustawodawca sprecyzował wymogi, określając, że aplikacja ma być dostępna poprzez przeglądarkę internetową wspierającą protokół TLS. Ponadto ma ona umożliwiać komunikację za pomocą protokołu HTTPS z certyfikatem bezpieczeństwa minimum 2048-bitowym kluczem, w którym integralność, uwierzytelnianie i szyfrowanie przesyłanych danych chronione są protokołem TLS minimum w wersji 1.1.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 kwietnia 2016 r. w sprawie wymogów technicznych, jakie musi spełniać aplikacja do przesyłania informacji do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (Dz.U. z 2016 r. poz. 498).
Opracowanie: Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel