Zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa stały się faktem

Data publikacji: 8 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa stały się faktem

Zajęcia z obronności, strzelectwo czy ratownictwo – takie nowości pojawią się w podstawie programowej przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2022 r.

Edukacja dla bezpieczeństwa – zmodyfikowana podstawa programowa

Zgodnie z założeniami projektu podstawa programowa dla przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa” została poszerzona o nowe treści dotyczące:

  • obronności państwa,
  • nabycia umiejętności strzelectwa,
  • przygotowania uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi,
  • podstawy ratownictwa.
Jak wynika z treści podstawy: „Celem zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa jest wykształcenie w uczniach praktycznych umiejętności i wiedzy w obszarze zagrożeń dnia codziennego i w stanach nadzwyczajnych.”

W podstawie założono też, że zajęcia powinny być realizowane z uwzględnieniem aspektu praktycznego.

Język niemiecki dla mniejszości – jak będzie wyglądać podstawa programowa

Druga ze zmian dotyczy podstawy programowej języka niemieckiego dla mniejszości narodowej. Przewidziano w niej treści dotyczące:

  • języka ojczystego literackiego,
  • podstaw gramatyki,
  • rozumienia prostych tekstów literackich i innych tekstów kultury kształtujących poczucie tożsamości narodowej.

Z kolei w podstawie dla szkoły branżowej I stopnia umieszczono umiejętności umożliwiające dalsze kształcenie językowe oraz literackie i kulturowe. Dotyczy to m.in. rozumienia tekstów literackich, a także innych tekstów kultury ważnych dla kształtowania tożsamości narodowej.  

  • rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 22 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. z 2022 poz. 1109).
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql