Zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnych na lata 2022/2023 i 2023/2024

Monika Fidler
Data publikacji: 25 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnych na lata 2022/2023 i 2023/2024

Do najważniejszych zmian związanych z nowelizacją ustawy o systemie oświaty należą te związane z egzaminami ósmoklasisty i maturalnymi w  kolejnych latach szkolnych. Egzaminy będą przeprowadzane na podstawie odrębnych wymagań i na stałe zostaną przesunięte z kwietnia na maj. Co jeszcze się zmieni? Sprawdzamy szczegóły zmian!

2 główne zmiany dotyczące wymagań egzaminacyjnych

Wprowadzane zmiany w egzaminach na kolejne lata szkolne spowodują m.in. że:

1) w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych,

2) wymagania będą zawężone w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Egzamin ósmoklasisty na stałe w maju

Od roku szkolnego 2022/2023 termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty zostanie na stałe przesunięty z kwietnia na maj. Takie zapisy będą funkcjonować w znowelizowanej ustawie o systemie oświaty. Dodatkowo odstąpiono od wprowadzenia na egzamin czwartego przedmiotu (do wyboru). Przepis ten będzie bezterminowy.

Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych będzie przeprowadzany na poziomie rozszerzonym i obejmie wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zakresu:

  • podstawowego i rozszerzonego z jednego przedmiotu,
  • rozszerzonego z jednego przedmiotu,
  • podstawowego z jednego przedmiotu i zakresu rozszerzonego z drugiego przedmiotu.

Dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów dodatkowych nie będzie określony poziom egzaminu.

Absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli otrzyma z każdego przedmiotu obowiązkowego co najmniej 30% punktów i przystąpi do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Będą nowe rozporządzenia szczegółowo określające wymagania

Ustawa przewiduje upoważnienie dla ministra edukacji narodowej do wydania rozporządzenia w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 z tą wytyczną, aby wymagania były tożsame z wymaganiami egzaminacyjnymi, które obowiązywały uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty m.in. w tym roku szkolnym.

O projektach rozporządzeń dotyczących wymagań egzaminacyjnych przeczytasz tutaj>>

Zdalne szkolenia dla egzaminatorów

Do przepisów zostanie wprowadzona możliwość przeprowadzania szkoleń dla kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

  • Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1116).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql