Znamy już ostateczny kształt formularza wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 6 września 2016 r.
Poleć znajomemu
Znamy już ostateczny kształt formularza wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych

Od nowego roku szkolnego obowiązuje Rozporządzenie MEN zawierające formularz wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych. Sam formularz będzie stosowany od 1 stycznia 2017 r.

Zakres danych w formularzu wniosku

Wypełniając formularz wniosku o udzielenie informacji z rejestru, wnioskodawca będzie musiał podać swoje dane, ale także dane nauczyciela, którego dotyczy wniosek. Poza tym powinien określić rodzaj i zakres danych, które mają być przedmiotem informacji z rejestru. Wnioskodawca może żądać zarówno wszystkich danych dotyczących nauczyciela, jak również samej informacji o zawieszeniu nauczyciela w pełnieniu obowiązków bądź ukarania karami dyscyplinarnymi wykluczającymi jego zatrudnienie. Poza tym wniosek należy uzasadnić.

Formularz będzie stosowany dopiero w 2017 r.

Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2016 r. Niemniej jednak rejestr stanie się w pełni funkcjonalny dopiero od 1 stycznia 2017 r. i dopiero od tej daty możliwe będzie pozyskiwanie informacji za pomocą wspomnianego formularza. Do końca 2016 r. do potwierdzenia niekaralności dyscyplinarnej nauczyciela wystarczy jego własne oświadczenie.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 sierpnia 2016 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1378).
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel