Czy można zwolnić ucznia z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego

Jacek Miklasiński
Data publikacji: 18 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Czy można zwolnić ucznia z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego

Aktualnie obwiązujące przepisy nie umożliwiają zwolnienia uczniów przybywających z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego w szkole podstawowej. Mogą jednak w tym zakresie pojawić się jakieś nowe przepisy.

Nauczanie dwóch języków również obejmuje uczniów z Ukrainy

Z ramowego planu nauczania dla  szkoły podstawowej wynika, że uczniowie począwszy od klasy VII uczą się dwóch języków obcych nowożytnych. Należy zatem przyjąć, że dotyczy to również uczniów obywateli Ukrainy zapisanych do szkoły w Polsce.

Przepisy mogą się zmienić

Należy ponadto uważnie śledzić zmiany przepisów prawa dotyczące funkcjonowania uczniów z Ukrainy w polskiej szkole. Zjawisko to dotychczas nie występowało w takiej skali. Przypuszczalnie w najbliższym czasie należy się spodziewać ze strony MEiN różnych praktycznych wskazówek związanych z kształceniem tych uczniów.

Działania podejmowane przez szkoły w tym zakresie powinny być nakierowane na pomoc dzieciom, które znalazły się w traumatycznej sytuacji. Swoje działania trzeba koncentrować przede wszystkim na zapewnieniu im bezpiecznych warunków nauki i pobytu w szkole.

Możliwe zmiany przepisów w zakresie kształcenia

Ponadto w myśl art. 59  ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa:

  • minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może określić, w drodze rozporządzenia, organizację kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, w szczególności w zakresie oceniania, klasyfikowania i promowania, przeprowadzania egzaminów, organizacji pracy jednostek systemu oświaty, przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i wprowadzić w tym zakresie odrębne unormowania, uwzględniając dostosowanie procesu kształcenia, wychowania i opieki do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.

Dla uczniów niebędących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu placówka dyplomatyczna lub konsularna kraju ich pochodzenia działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo stowarzyszenie kulturalno-oświatowe danej narodowości mogą organizować w szkole naukę języka i kultury kraju pochodzenia, jeżeli do udziału w tym kształceniu zostanie zgłoszonych co najmniej 7 uczniów.

Jacek Miklasiński

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql