Możliwość korzystania z dodatkowych lekcji języka polskiego nie jest uzależniona od tego, czy uczeń uczęszcza do oddziału przygotowawczego, czy też ogólnodostępnego. W aktualnym stanie prawnym dodatkowe godziny języka polskiego przysługują uczniom z Ukrainy spełniającym obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w polskiej szkole, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
W roku szkolnym 2021/2022 oraz w roku 2022/2023 dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego, o których mowa w § 17 ust. 1 rozporządzenia z 23 sierpnia 2017 r., dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo.
Zwiększenie w porównaniu z dotychczasowym stanem liczby godzin dodatkowych zajęć języka polskiego dotyczy uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Art. 2 ust. 1 przywołanej ustawy stanowi zaś, iż jeżeli obywatel Ukrainy przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r. Wynika więc, że przepis ten nie dotyczy uczniów obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 r.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń