Czy przeniesienie z oddziału przygotowawczego do ogólnodostępnego uprawnia do nauki języka polskiego

Jacek Miklasiński
Data publikacji: 7 września 2022 r.
Poleć znajomemu

Możliwość korzystania z dodatkowych lekcji języka polskiego nie jest uzależniona od tego, czy uczeń uczęszcza do oddziału przygotowawczego, czy też ogólnodostępnego. W aktualnym stanie prawnym dodatkowe godziny języka polskiego przysługują uczniom z Ukrainy spełniającym obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w polskiej szkole, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Zwiększenie liczby godzin języka polskiego do 6 tygodniowo

W roku szkolnym 2021/2022 oraz w roku 2022/2023 dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego, o których mowa w § 17 ust. 1 rozporządzenia z 23 sierpnia 2017 r., dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo.

Mogą z nich korzystać uczniowie podlegający obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki.

Zajęcia przez 24 miesiące

Zwiększenie w porównaniu z dotychczasowym stanem liczby godzin dodatkowych zajęć języka polskiego dotyczy uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Art. 2 ust. 1 przywołanej ustawy stanowi zaś, iż jeżeli obywatel Ukrainy przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r. Wynika więc, że przepis ten nie dotyczy uczniów obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 r. 

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, które weszła w życie 1 września 2022 r., określa czas korzystania z tych zajęć na 24 miesiące (art. 165 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe).
Jacek Miklasiński

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql