Klasyfikacja uczniów w szkole przyszpitalnej – na jakich zasadach

Wanda Pakulniewicz
Data publikacji: 6 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Klasyfikacja uczniów w szkole przyszpitalnej – na jakich zasadach

Uczniowie realizujący obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w szkołach zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej nadal są uczniami macierzystych szkół. Każda rada pedagogiczna, także szkoły przyszpitalnej, posiada kompetencję stanowiącą, uprawniającą do podejmowania uchwał w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów. Zatem uczniowie szkoły przyszpitalnej realizują program kształcenia ogólnego, otrzymują oceny bieżące oraz są klasyfikowani, jeśli klasyfikacja zastała ich w takiej szkole.

W podmiotach leczniczych - kształcenie oraz specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze

Na podstawie § 1 rozporządzenia MEN z 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej przedszkola specjalne, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych specjalnych, szkoły podstawowe specjalne oraz szkoły ponadpodstawowe specjalne zorganizowane w podmiotach leczniczych zapewniają dzieciom i młodzieży kształcenie oraz specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze, organizowane w czasie uzgodnionym z kierownikiem podmiotu lub ordynatorem oddziału szpitalnego.

Szkoła przyszpitalna klasyfikuje i uzupełnia dokumentację

Podstawą wpisu o klasyfikowaniu, promowaniu lub ukończeniu przez ucznia szkoły jest uchwała rady pedagogicznej, których datę wpisuje się do arkusza ocen ucznia (§ 14 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji). Jeśli szkoła przyszpitalna będzie dokonywała klasyfikacji, to ta szkoła dokona stosownych wpisów w arkuszu ocen prowadzonym dla ucznia.

Szkoła macierzysta tym samym nie dokona wpisu do arkusza ocen w danym roku szkolnym, bo nie będzie podejmowała uchwały w sprawie klasyfikowania, promowania i ukończenia szkoły przez ucznia.

Powrót do szkoły macierzystej przed klasyfikacją

Jeśli uczeń wróciłby do szkoły macierzystej przed klasyfikacją, wówczas miałby zastosowanie § 14 ust. 8 ww. rozporządzenia MEN dot. dokumentacji przebiegu nauczania:

  • „Dyrektor szkoły specjalnej zorganizowanej w podmiocie leczniczym oraz jednostce pomocy społecznej przesyła dyrektorowi szkoły, do której uczeń wraca, pisemną informację o ocenach bieżących uzyskanych przez ucznia w czasie nauki w szkole specjalnej, jeżeli w tym okresie uczeń nie był klasyfikowany, oraz informację o jego zachowaniu.”

Wanda Pakulniewicz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql