Zasiłek opiekuńczy a dopuszczalny okres zasiłkowy

Zasiłek opiekuńczy a dopuszczalny okres zasiłkowy

Maksymalny okres niezdolności do pracy z powodu choroby to 182 dni. Okres ten nie zawsze podlega przerwaniu w następstwie odzyskania zdolności do pracy. Z drugiej strony zaliczają się do niego dni choroby. A co z okresem pobierania zasiłku opiekuńczego?

Zasady naliczania okresu zasiłkowego

Zgodnie z art. 8 oraz art. 9 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jednocześnie, do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Wliczeniu do jednego okresu zasiłkowego podlegają tylko takie okresy zwolnienia chorobowego, które wynikają z tej samej choroby (taki sam kod na wszystkich zaświadczeniach lekarskich) oraz między którymi nie wystąpiła przerwa (lub przerwa ta nie była dłuższa niż 60 dni).

Zasiłek opiekuńczy to nie choroba

Gdy pracownik po niezdolności do pracy spowodowanej własną chorobą sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem (lub np. nad innym chorym członkiem rodziny), a następnie ponownie staje się niezdolny do pracy, to dni sprawowania opieki nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

Zasiłek opiekuńczy nie zawsze przerywa okres zasiłkowy

Jeśli jednak kolejne zaświadczenie lekarskie wystawione po sprawowaniu opieki zawiera kod literowy "A", to oznacza, że niezdolność pracownika do pracy została spowodowana tą samą chorobą, co przed przerwą, nieprzekraczającą 60 dni. W takim przypadku okres niezdolności do pracy trwającej przed i po opiece sumuje się. Innymi słowy nie "otwiera" się wówczas nowego okresu zasiłkowego.

Gdzie rozwiać wątpliwości

Jeżeli zaświadczenie lekarskie wystawione z tytułu choroby pracownika powstałej po przerwie (przypadającej na opiekę) nie zawiera kodu literowego "A", a pracodawca ma wątpliwości dotyczące liczenia okresu zasiłkowego, może w tej sprawie wystąpić do lekarza leczącego, który wyda opinię, czy pracownik po przerwie jest niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby oraz, czy w okresie tej przerwy odzyskał zdolność do pracy. W takim przypadku możliwe jest, że okresy choroby zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego nawet gdy przerwa między nimi przekroczy 60 dni (zgodnie ze stanowiskiem ZUS, wyrażonym m.in. w ust. 39 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).

Ponadto, z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku pracodawca może wystąpić także do ZUS, który określi od kiedy należy liczyć okres zasiłkowy (art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Joanna Koralewska-Szyszka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql