Jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę cudzoziemcy uczący się w polskiej szkole mogli korzystać ze wsparcia pomocy nauczyciela. Teraz zaś taka osoba ze znajomością języka ukraińskiego jest nieoceniona. Sprawdź, na jakich zasadach zatrudnić taką pomoc dla uczniów z Ukrainy.
Przede wszystkim pomoc nauczyciela to nie nauczyciel. Osoba zatrudniana na tym stanowisku jest pracownikiem niepedagogicznym, a w przypadku szkół samorządowych – pracownikiem samorządowym.
Oznacza to, że pomoc nauczyciela należy zatrudnić na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy. Pomocy tej udziela się nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Dlatego z osobą taką można zawrzeć umowę o pracę na czas określony, pod warunkiem, że nie został przekroczony limit zatrudnienia na czas określony.
W ramach zatrudnienia pomocy nauczyciela należy ustalić mu wymiar etatu, a nie wymiar zajęć. Pomoc nauczyciela nie podlega bowiem przepisom Karty Nauczyciela, również w zakresie pensum. Poza tym pomoc nauczyciela nie realizuje zajęć, a jedynie wspiera nauczyciela w ich realizacji.
Pracownik na stanowisku pomocy nauczyciela jest zakwalifikowany do VI kategorii zaszeregowania. To oznacza wynagrodzenie zasadnicze na poziomie co najmniej 2400 zł (stawka dla pełnego etatu).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń