Wszystko o stwierdzeniu nieważności aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego

Michał Kowalski
Data publikacji: 2 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Wszystko o stwierdzeniu nieważności aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego

Istnieje możliwość stwierdzenia nieważności już wydanego aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego. Sytuacja taka może mieć miejsce choćby wtedy, gdy błędnie przyjęto, że nauczyciel spełniał wymogi kwalifikacyjne. Sprawdź, kiedy dojdzie do stwierdzenia nieważności aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego. Dowiedz się, kto może stwierdzić taką nieważność i w jakim terminie.

Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej

Wydanie decyzji administracyjnej z rażącym naruszeniem prawa jest podstawą do stwierdzenia nieważności na zasadach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Organem właściwym do stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej jest wówczas organ wyższego stopnia. Rozwiązanie to dotyczy także aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego. Potocznie nazywa się je unieważnieniem aktu nadania.

Czym jest rażące naruszenie prawa

Stwierdzenie nieważności (unieważnienie) może więc nastąpić jedynie w przypadku wystąpienia rażącego naruszenia prawa. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lipca 2014 r., II GSK 798/13, rażące naruszenie przepisów postępowania regulujących kwestię ustaleń faktycznych sprawy może być rozważane, gdy organ w sposób oczywisty nie poczynił takich ustaleń. Natomiast same błędne ustalenia stanu faktycznego sprawy nie uprawniają jeszcze do stwierdzenia nieważności.

Stwierdzenie nieważności aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego – kiedy możliwe

Kiedy w praktyce może mieć miejsce stwierdzenie nieważności aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego? Należy tu zwrócić uwagę na przesłanki uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego, a wśród nich przede wszystkim na wymóg posiadania odpowiednich kwalifikacji, ale też odbycia przygotowania do zawodu lub przepracowania odpowiedniego okresu w wymiarze przewidzianym w przepisach. Najczęściej do stwierdzenia nieważności może dojść w przypadku widocznego „na pierwszy rzut oka” błędu w ocenie kwalifikacji nauczyciela. Chodzi tu o taki błąd, który jednoznacznie wynika ze zgromadzonych dowodów.

Przykład Nauczycielowi nadano stopień kontraktowego mimo tego, że nie posiadał przygotowania pedagogicznego. Brak przygotowania pedagogicznego był ewidentny i nie budził żadnych wątpliwości. W takiej sytuacji doszło do rażącego naruszenia prawa przy wydawaniu przez dyrektora aktu nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego. Istnieje więc podstawa do stwierdzenia nieważności tego aktu.

Kto stwierdza nieważność aktu nadania

Jak już wskazano, stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej należy do organu wyższego stopnia. Nieważność aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela:

  • kontraktowego stwierdza organ prowadzący (stwierdzenie nieważności możliwe jest mimo zmiany systemu awansu zawodowego – nauczyciele nie utracili bowiem stopnia kontraktowego mimo zmiany przepisów),
  • mianowanego stwierdza kurator oświaty,
  • dyplomowanego stwierdza Minister Edukacji i Nauki.
Dopóki nie nastąpi unieważnienie aktu nadania, korzysta on z domniemania prawidłowości, a nauczyciel zachowuje dotychczasowy stopień awansu.

Stwierdzenie nieważności ograniczone czasowo

Nie można jednak stwierdzić nieważności aktu nadania wydanego z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli od dnia jej doręczenia upłynęło 10 lat. Może to oznaczać, że nieprawidłowy akt nadania pozostanie w mocy, jeśli wskazany termin już upłynął.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql