Przedszkole i żłobek to dwie różne formy sprawowania opieki nad dziećmi, których funkcjonowanie regulują odrębne przepisy. Czy w związku z tym istnieje możliwość łączenia grup w przedszkolu i żłobku i sprawowania nad nimi opieki w tym samym czasie? Odpowiedź w artykule.
Przedszkole to jednostka systemu oświaty, której funkcjonowanie określa ustawa Prawo oświatowe i akty wykonawcze ministra właściwego ds. oświaty i wychowania. Natomiast żłobek jest formą opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, której funkcjonowanie zostało uregulowane przepisami ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Mimo iż prawo umożliwia funkcjonowanie żłobka i przedszkola w jednym budynku, to jednostki te funkcjonują odrębnie i niezależnie od siebie i nie można ich połączyć w jedną placówkę bądź w zespół. Potwierdzeniem tego jest treść uzasadnienia do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. To właśnie ustawa z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, w art. 12 pkt 5 dodała do ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 art. 9a stanowiący, że formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 mogą mieścić się w jednym budynku z przedszkolami w rozumieniu ustawy Prawo oświatowe także w przypadku, gdy znajdują się w jednej strefie pożarowej, bez względu na kategorię zagrożenia ludzi, do której jest zaliczona dana strefa pożarowa.
W projekcie zwrócono wówczas uwagę na brak zapisu jednoznacznie stanowiącego o możliwości prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego wraz z przedszkolem w jednym lokalu lub budynku, z możliwością zapewnienia im wspólnej kuchni, szatni oraz innych pomieszczeń, które nie są pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt dzieci. Dodanie do ustawy 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 regulacji zawartej w art. 9a miało na celu wypełnienie tej luki.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń