Badania kontrolne – jak ustalić okres niezdolności do pracy

Data publikacji: 28 lutego 2022 r.
Poleć znajomemu
Badania kontrolne – jak ustalić okres niezdolności do pracy

Badania kontrolne wymagane są po okresie niezdolności do pracy z powodu choroby trwającym dłużej niż 30 dni. Jak ustalić okres tej niezdolności. Czy wlicza się do niej przerwy?

Kiedy pracownika kieruje się na badania kontrolne

W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim. Mają one oczywiście na celu ustalenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 Kodeksu pracy).

Obowiązek kontroli zdolności do pracy pracownika dotyczy więc sytuacji, gdy jest niezdolny do pracy z powodu choroby powyżej 30 dni.

Jak ustalić okres czasowej niezdolności do pracy

Pracownika nie kieruje się na badania kontrolne w sytuacji, w której nieobecność w pracy przekracza 30 dni, jeżeli obejmuje ona również dni, w których nie jest orzeczona niezdolność do pracy. Okres czasowej niezdolności do pracy jest określany liczbą dni (§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim).

Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w szpitalu wskazany jest na zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy (art. 55 ust. 3 pkt 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Urlop wypoczynkowy nie jest zaliczany od okresu niezdolności

Oznacza to, że okres niezdolności do pracy nauczyciela nie skutkuje koniecznością wykonania badan kontrolnych, jeśli jej czas nie przekroczył 30 dni. Do tego okresu nie wlicza się ferii szkolnych, które są urlopem wypoczynkowym nauczyciela (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela), choć wliczałoby się je do ustalenia dopuszczalnego okresu nieobecności uzasadniającego rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem bez wypowiedzenia (art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Przy ustalaniu konieczności skierowania pracownika na badania kontrolne należy brak pod uwagę okres niezdolności do pracy wynikający z zaświadczeń lekarskich a nie łączny okres nieobecności pracownika w pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql