Badania lekarskie pracowników szkoły w roku szkolnym 2021/2022 – w świetle pandemii COVID-19

Michał Kowalski
Data publikacji: 14 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Badania lekarskie pracowników szkoły w roku szkolnym 2021/2022 – w świetle pandemii COVID-19

Kolejna fala pandemii zmusiła resort edukacji to kolejnego zawieszenia funkcjonowania szkół. Już od 20 grudnia 2021 r. szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie zdalne. Jak przedstawia się w obecnej sytuacji kwestia badań lekarskich pracowników oświaty.

Badania wstępne – więcej odstępstw

Spośród badań lekarskich w czasie pandemii COVID-19 badania wstępne nadal są obowiązkowe. Przy czym wprowadzono pewne rozwiązania, które dają możliwość odstąpienia od ich wykonywania.

Na badania wstępne nie kieruje się osób przyjmowanych do pracy:

  • ponownie u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, w ciągu 30 dni po ustaniu poprzedniego zatrudnienia z tym pracodawcą;
  • u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych);
  • przyjmowanych do pracy w trakcie trwania innego zatrudnienia – na warunkach wskazanych powyżej.

W czasie pandemii maksymalny okres przerwy w zatrudnieniu (30 dni) został wydłużony do 180 dni dla stanowisk innych niż administracyjno-biurowe.

Przykład Nauczyciel pozostawał w zatrudnieniu w szkole A do 31 sierpnia 2021 r. Dyrektor szkoły B chce zatrudnić tego nauczyciela od 10 stycznia 2021 r. Obecne rozwiązania pozwalają to zrobić bez kierowania na badania wstępne.

Z kolei dla stanowisk administracyjno-biurowych (np. referent, sekretarz szkoły) okres przerwy nie ma znaczenia. Innymi słowy, okres ten może być dłuższy niż 180 dni. W takich przypadkach skierowanie na badania wstępne nie jest wymagane.

Kandydat do zatrudnienia musi wtedy przedłożyć:
  • aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy,
  • skierowanie na badania.

Wyłączenie badań okresowych pracowników szkoły

Do przeprowadzania badań lekarskich okresowych w czasie pandemii COVID-19 nie ma podstawy prawnej. Stosowanie przepisu obligującego do kierowania na badania okresowe jest bowiem zawieszone.

Skierowanie na takie badania jest więc możliwe. Z drugiej strony niedopuszczenie do pracy w wyniku nieprzeprowadzenia takich badań byłoby naruszeniem prawa.

Badania kontrolne nadal obowiązkowe

Natomiast badania kontrolne tak jak przed pandemią są obowiązkowe. Tu jednak przewidziano pewne specjalne rozwiązanie. Niewykluczone, że jednostka medycyny pracy, z którą szkoła ma podpisaną umowę, nie funkcjonuje z powodu pandemii. W takim przypadku pracownik szkoły musi udać się na badania kontrolne do innego lekarza np. rodzinnego.

Dyrektor może wyciągnąć konsekwencje względem pracownika w przypadku, gdy:
  • nie odbył on badań kontrolnych,
  • odbył badania kontrolne w innej jednostce medycyny pracy, jeżeli dotychczasowa normalnie funkcjonowała.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql