Czynniki szkodliwe w skierowaniu na badania lekarskie

Leszek Skupski
Data publikacji: 13 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
Czynniki szkodliwe w skierowaniu na badania lekarskie

Wystawiając skierowanie na badania u lekarza medycyny pracy, należy wskazać, jakie czynniki szkodliwe towarzyszą wykonywaniu pracy na określonym stanowisku. Sprawdź, jakie czynniki podać w przypadku pracowników oświaty.

2 sposoby realizacji obowiązku informacyjnego w ramach zamówień publicznych

Skierowanie na badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, które powinno zawierać m.in.

  • informacje o występowaniu na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych
  • aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Informacje te powinny wynikać z dokonanej oceny ryzyka zawodowego występującego na danym stanowisku pracy. W sytuacji gdy w karcie oceny ryzyka zawodowego dane stanowisko jest stanowiskiem, na którym występują warunki szkodliwe lub uciążliwe, należy informację tę umieścić w skierowaniu.

Gdzie znajdziemy wykaz czynników

Wykaz czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych precyzuje załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Jednym z takich czynników jest praca na wysokości. Należy przez to rozumieć prace wykonywane na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql