Kurator ma mieć większy wpływ na obsadę funkcji dyrektora szkoły

Data publikacji: 15 czerwca 2021 r.
Poleć znajomemu
Kurator ma mieć większy wpływ na obsadę funkcji dyrektora szkoły

MEN zapowiada rozszerzenie kompetencji kuratora oświaty. Jak wskazuje resort edukacji, pojawia się coraz więcej sygnałów – od rodziców, nauczycieli czy związków zawodowych – świadczących o potrzebie zwiększenia skuteczności działań kuratora oświaty. Z tego względów planowane jest wprowadzenie przepisów dających temu organowi szersze uprawnienia.

Urlop zdrowotny jako przedłużenie dopuszczalnego okresu niezdolności do pracy

Przede wszystkim kurator oświaty ma mieć większy wpływ na powołanie dyrektora szkoły, jak również znaczący głos w odwołaniu lub zawieszeniu w pełnieniu obowiązków służbowych. To ostatnie ma dotyczyć stwierdzenia uchybień związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.

Kurator będzie mógł egzekwować zalecenia

Resort edukacji zwrócił również uwagę, że kuratorzy oświaty nie są w stanie reagować na brak wykonywania zaleceń pokontrolnych przez dyrektorów. Ponadto zasygnalizowano problemy ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego w szkołach i placówkach niepublicznych. Można więc spodziewać się wprowadzenia dodatkowych narzędzi, które pozwolą na egzekwowanie zaleceń. Jakich? Tego jeszcze nie wiemy.

Działalność stowarzyszeń i innych organizacji – nowe obowiązki dyrektora

Dodatkowo zapowiedziano wprowadzenie przepisu, na mocy którego dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych w ramach działalności stowarzyszenia lub organizacji w szkole lub placówce:

  • uzyskać szczegółowa informację o planie działania na terenie szkoły
  •  odebrać konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach,
  • uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji na terenie szkoły lub placówki,
  • przedstawić rodzicom niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniemu uczniowi szczegółową informację o celach i treściach realizowanego programu zajęć, a także materiały do zajęć,
  • uzyskać pisemną zgodę rodziców niepełnoletniego ucznia lub pisemną zgodę pełnoletniego ucznia na prowadzenie zajęć.
Nie znamy jeszcze projektu nowelizacji przewidującej opisane zmiany. Dlatego na tą chwilę trudno przewidzieć, jakie konkretnie narzędzia zostaną przewidziane w nowych przepisach.
Źródło:

· Strona internetowa MEN (www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka).

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql