Okres zasiłkowy nauczyciela trwa 182 dni i może być przedłużony o 12 miesięcy. Czy bezpośrednio po tym okresie nauczyciel może przejść na urlop wypoczynkowy. Jak się okazuje – niekoniecznie.
Stosunek pracy nauczyciela musi zostać rozwiązany przez dyrektora w razie czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza:
Do okresu zasiłkowego wlicza się także przypadające w tym okresie przerwy, w których zgodnie z przepisami nie odbywają się zajęcia. Chodzi tu przede wszystkim o:
Co, gdy nauczyciel wyczerpał dopuszczalny okres zasiłkowy? Czy może ubiegać się o urlop wypoczynkowy? Otóż nie.
W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie pracownika na badania kontrolne, aby mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego. W analizowanym przypadku niezdolność do pracy przekracza okres zasiłkowy, co skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia. Udzielenie urlopu uzupełniającego w takim wypadku wymaga ustalenia zdolności do pracy w ramach badań kontrolnych (nie jest w tym zakresie wystarczające orzeczenie ZUS). Badania te pracownik powinien przeprowadzić w pierwszym dniu po zakończeniu niezdolności do pracy w miarę możliwości w godzinach pracy (art. 229 § 3 Kodeksu pracy).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń