Dodatkowy dzień wolny za 25 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. nie dla każdego pracownika szkoły

Data publikacji: 24 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Dodatkowy dzień wolny za 25 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. nie dla każdego pracownika szkoły

Święto, które wypada w inny dzień niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Takie właśnie skutki wywoła pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia przypadający 25 grudnia 2021 r. a także 1 stycznia 2022 r. Nie zawsze jednak oznacza to, że pracownik otrzyma z tego tytułu dodatkowy dzień wolny.

Nauczyciele bez dnia wolnego za 25 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r.

Przede wszystkim na dodatkowe dni wolne za 25 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. nie mogą liczyć nauczyciele szkół prowadzonych przez:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • właściwych ministrów.

W zakresie czasu pracy nauczyciele ci podlegają bowiem przepisom Karty Nauczyciela. To zaś oznacza, że obowiązuje ich 5-dniowy tydzień pracy i 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy. Tymczasem Kodeks pracy stosuje się względem nauczycieli tylko w takim zakresie, w jakim brak jest odpowiednich regulacji w Karcie Nauczyciela. Z tego względu obniżenie wymiaru czasu dla tej grupy nie wchodzi w grę.

Dodatkowego dnia wolnego z tytułu święta wypadającego w innym dniu niż niedziela nie otrzyma:
  • nauczyciel szkoły feryjnej i placówki nieferyjnej (w tym przedszkola),
  • nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą (dyrektor, wicedyrektor itp.),
  • osoba zatrudniona do prowadzenia zajęć a niebędąca nauczyciela (stosuje się do niej bowiem przepisy Karty Nauczyciela dotyczące pensum).

Wyjątkiem będą tu natomiast nauczyciele szkół i placówki prowadzonych przez podmioty inne niż samorządy i ministrów. W takich przypadkach nauczyciele skorzystają z dodatkowego dnia wolnego, ponieważ w zakresie czasu pracy podlegają przepisom Kodeksu pracy.

Dni wolne za 25 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. dla pracowników niepedagogicznych

Zasadniczo na dni wolne za 25 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. mogą liczyć pracownicy niepedagogiczni, bez względu na rodzaj szkoły i organ prowadzący. W tym przypadku mogą jednak wystąpić pewne odstępstwa.

Wyjątki dotyczą zatrudnionych w niepełnym etacie

Otóż w przypadku pracowników zatrudnionych na niepełny etat wymiar czasu pracy obniża się proporcjonalnie do wymiaru etatu. Co więcej, w przypadku takiego pracownika każdorazowo należy przeanalizować jego rozkład pracy.

Przykład Jeżeli pracownik świadczy pracę w najbardziej typowym rozkładzie czasu pracy dla wymiaru połowy etatu tj. 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu, wtedy należy udzielić mu dodatkowego dnia wolnego. Niewykluczone jest jednak, że taki pracownik pracuje w innym rozkładzie (np. 8 godzin dziennie w wybrane dni tygodnia). Wówczas wypracowanie w okresie rozliczeniowym godzin nieprzekraczających liczby odpowiadającej normatywnemu czasowi pracy dla osób zatrudnionych w 1/2 etatu nie będzie skutkowało koniecznością udzielenia dnia wolnego. Taki wymiar dla osoby zatrudnionej w wymiarze połowy etatu to:
  • 88 godzin w grudniu 2021 r.,
  • 76 godzin w styczniu 2022 r.
Przekroczenie go oznacza, że pracownikowi należy udzielić dodatkowego dnia wolnego.

Michał Kowalski, Katarzyna Maladyn-Krupa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql