Zmiana rozkładu czasu pracy nie zawsze wymaga przejścia na inny system czasu pracy np. równoważny. Czasem wystarczy tymczasowa zmiana, która nie wiąże się z koniecznością wprowadzania nowego systemu.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której zwykły system czasu pracy ma zostać zmieniony na równoważny. Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu pracy , jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy. W takim systemie możliwe jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy należy wtedy zrównoważyć krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Możliwe jest także tymczasowa zmiana rozkładu czasu pracy np. w celu umożliwienia pracownikowi załatwienia jego spraw prywatnych. Wtedy, zamiast zmiany systemu czasu pracy, wystarczy zastosować rozwiązanie przewidziane w art. 151 § 2 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownik – za zgodą pracodawcy – może opuścić stanowisko pracy na uzgodniony czas w celu załatwienia spraw prywatnych. odpracowuje ten czas w terminie uzgodnionym z pracodawcą .
… jeżeli zmiana godzin pracy ma jedynie okresowy charakter i jest związana z „prywatnymi wyjściami pracownika” , to nie ma potrzeby dokonywania zmian w umowie o pracę lub regulaminie pracy . W przypadku, gdy miałaby to być stała zmiana, należy dokonać stosownych modyfikacji umowy o pracę .
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń