Szkolenie BHP a rozliczenie czasu pracy pracownika szkoły

Szkolenie BHP a rozliczenie czasu pracy pracownika szkoły

Większość pracowników szkoły musi odbywać szkolenia okresowe BHP. Szkolenia te powinny odbywać się w godzinach pracy. W praktyce jednak nie zawsze tak się dzieje. Jak w takiej sytuacji rozliczyć szkolenie BHP? Odpowiedź w artykule.

Szkolenie BHP w godzinach nadliczbowych

Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych (art. 42 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).  

Pracownikowi samorządowego wykonującemu pracę ponad swój wymiar przewidziany w umowie (np.: uczestnicząc w szkoleniu bhp) przysługuje:

  • wynagrodzenie, albo
  • czas wolny w tym samym wymiarze.
Wybór należy tu do pracownika. Należy zatem uzgodnić z pracownikiem, czy wykorzysta on „nadpracowane” godziny w naturze, czy też otrzyma za nie wynagrodzenie.

Na wniosek pracownika czas wolny może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Szkolenie BHP a czas pracy pracownika niepedagogicznego

Udział w szkoleniu bhp lub pierwszej pomocy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli odbywa się poza nominalnym czasem pracy pracownika (ponad 40 godzin tygodniowo przy pełnym etacie).

Przykład Szkolenie BHP ma odbyć się poza czasem pracy pracowników samorządowych. Dojdzie zatem do przekroczenia 40-godzinnego czasu pracy . W takiej sytuacji każda godzina szkolenia powinna zostać zrekompensowana poprzez czas wolny (w takim samym wymiarze) lub poprzez wypłatę wynagrodzenia. Decyzję w tym zakresie (którą formę rekompensaty wybiera) powinien podjąć pracownik.

Szkolenie BHP poza pensum nauczyciela

Czas pracy nauczyciela składa się z:

  • zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,
  • innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły,
  • zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Natomiast w przypadku nauczyciela, udział w szkoleniu bhp nie będzie stanowił godzin ponadwymiarowych (poza pensum). Czynność ta mieści się w 40-godzinnym czasie pracy nauczyciela. Podobnie w przypadku dyrektora, który poza godzinami pensum (często ze znaczną obniżką) powinien w ramach 40-godzinnego czasu pracy podejmować wszystkie inne czynności związane z jego obowiązkami nauczycielskimi i dyrektorskimi.

Bez dodatkowego wynagrodzenia za szkolenie BHP nauczyciela

Szkolenie bhp lub z pierwszej pomocy niewątpliwie wpisuje się w obowiązki nauczyciela związane z przygotowaniem do jego pracy. Poza pensum czas pracy jest nieewidencjonowany, dlatego nie sposób wykazać, iż w danym tygodniu nauczyciel już wykorzystał całą normę na inne obowiązki poza zajęciami dydaktycznymi. W takiej sytuacji nauczyciel (dyrektor również) zobowiązany jest do udziału w szkoleniu BHP bez dodatkowego wynagrodzenia za godziny poświęcone na przedmiotowe szkolenia.

Wioletta Wołek-Sarek

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql