Wszystko o czasie pracy pracownika zatrudnionego do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Data publikacji: 5 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
Wszystko o czasie pracy pracownika zatrudnionego do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Przepis art. 15 Prawa oświatowego daje możliwość zatrudnienia do prowadzenia zajęć osoby niebędącej nauczycielem nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora, odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Dyrektor szkoły lub placówki może zatrudnić takiego pracownika za zgodą kuratora oświaty (w przypadku szkół artystycznych - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowej). Z kolei w przypadku kształcenia zawodowego zgodę taką wyraża organ prowadzący. Czas pracy osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego podlega bowiem częściowo Karcie Nauczyciela, a częściowo Kodeksowi pracy. Jak rozwiązania stosować wobec takiego pracownika? Odpowiedź w Portalu Oświatowym.

Osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie jest nauczycielem, aczkolwiek w pewnym zakresie stosuje się wobec niej przepisy Karty Nauczyciela. Z drugiej strony osoba ta nie ma też statusu pracownika samorządowego, co oznacza, że nie dotyczy jej ustawa o pracownikach samorządowych ani też rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Względem osoby zatrudnionej, o której mowa w art. 15 Prawa oświatowego, przepisy Karty Nauczyciela należy stosować odpowiednio w następującym zakresie:

  • tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć,
  • wymóg zatrudnienia w postaci niekaralności prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (i weryfikacja tej niekaralności przed zatrudnieniem poprzez żądanie od kandydata do zatrudnienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego),
  • wymóg, zgodnie z którym przeciwko kandydatowi do zatrudnienia nie może toczyć się postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.

Osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie podlega przepisom Karty Nauczyciela w zakresie wynagrodzenia. Przepisy przewidują jedynie górną granicę wynagrodzenia takiego pracownika. Może być to wynagrodzenie nie wyższe niż 184 % kwoty bazowej nauczycieli czyli poziom średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego.

W artykule wyjaśnimy, jak stosować względem osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego przepisy dotyczące tygodniowego wymiaru zajęć. Poruszymy takie kwestie, jak:

  • wymiar pensum takiego pracownika,
  •  praca w godzinach ponadwymiarowych i godzinach doraźnych zastępstw,
  •  ewidencja czasu pracy,
  • dni wolne za święto przypadające w innym dniu niż niedziela.

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql