pracownik z art. 15 prawa oświatowego

czas pracy pracownika zatrudnionego w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Wszystko o czasie pracy pracownika zatrudnionego do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Przepis art. 15 Prawa oświatowego daje możliwość zatrudnienia do prowadzenia zajęć osoby niebędącej nauczycielem nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora, odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Dyrektor szkoły lub placówki może zatrudnić takiego pracownika za zgodą kuratora oświaty (w przypadku szkół artystycznych - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowej). Z kolei w przypadku kształcenia zawodowego zgodę taką wyraża organ prowadzący. Czas pracy osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego podlega bowiem częściowo Karcie Nauczyciela, a częściowo Kodeksowi pracy. Jak rozwiązania stosować wobec takiego pracownika? Odpowiedź w Portalu Oświatowym.

Osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie jest nauczycielem, aczkolwiek w pewnym zakresie stosuje się wobec niej przepisy Karty Nauczyciela. Z drugiej strony osoba ta nie ma też statusu pracownika samorządowego, co oznacza, że nie dotyczy jej ustawa o pracownikach samorządowych ani też rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Względem osoby zatrudnionej, o której mowa w art. 15 Prawa oświatowego, przepisy Karty Nauczyciela należy stosować odpowiednio w następującym zakresie:

  • tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć,
  • wymóg zatrudnienia w postaci niekaralności prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (i weryfikacja tej niekaralności przed zatrudnieniem poprzez żądanie od kandydata do zatrudnienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego),
  • wymóg, zgodnie z którym przeciwko kandydatowi do zatrudnienia nie może toczyć się postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.

Osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie podlega przepisom Karty Nauczyciela w zakresie wynagrodzenia. Przepisy przewidują jedynie górną granicę wynagrodzenia takiego pracownika. Może być to wynagrodzenie nie wyższe niż 184 % kwoty bazowej nauczycieli czyli poziom średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego.

W artykule wyjaśnimy, jak stosować względem osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego przepisy dotyczące tygodniowego wymiaru zajęć. Poruszymy takie kwestie, jak:

  • wymiar pensum takiego pracownika,
  •  praca w godzinach ponadwymiarowych i godzinach doraźnych zastępstw,
  •  ewidencja czasu pracy,
  • dni wolne za święto przypadające w innym dniu niż niedziela.
Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego – zasady zatrudniania, wymiar urlopu i wynagrodzenie

Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego – zasady zatrudniania, wymiar urlopu i wynagrodzenie

W szkołach i przedszkolach samorządowych zajęcia mogą prowadzić osoby niebędące nauczycielami. Osoby te zatrudniane są na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. W przypadku tej grupy pracowników zastosowanie mają tylko wybrane przepisy Karty Nauczyciela. W pozostałym zakresie stosuje się Kodeks pracy. Sprawdź, kiedy można zatrudnić pracownika z art. 15 Prawa oświatowego oraz jak ustalić jego wymiar urlopu, okres wypowiedzenia czy limit umów o pracę na czas określony.

Zakres stosowania Karty Nauczyciela do pracownika z art. 15 Prawa oświatowego

W placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zatrudnia się:

      • nauczycieli na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela (art. 6 Prawa oświatowego),
      • pracowników niepedagogicznych na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych (art. 7 Prawa oświatowego),
      • nauczycieli do realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na podstawie Kodeksu pracy (art. 16 Prawa oświatowego)
      • osoby niebędące nauczycielami ani pracownikami niepedagogicznymi na podstawie Kodeksu pracy (art. 15 Prawa oświatowego).

Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego w przedszkolu

W uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.  

Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego w szkole  

W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

Dotyczy to także:

        • placówek artystycznych, placówek, o których mowa w art. 2 pkt 8 Prawa oświatowego, dla uczniów szkół artystycznych i placówek doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych, z tym że zgodę na zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem wyraża minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
        • osoby posiadającej przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły lub placówki za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego, z tym że zatrudnienie tej osoby następuje za zgodą organu prowadzącego, a w przypadku szkoły artystycznej – za zgodą ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Do osoby zatrudnianej na podstawie art. 15 Prawa oświatowego:

        • stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli
        • ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Organy prowadzące szkoły mogą upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach, do przyznawania wynagrodzenia w wyższej wysokości.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kto wyraża zgodę na zatrudnienie pracownika z art. 15 Prawa oświatowego,
  • jak ustalić wymiar urlopu osoby niebędącej nauczycielem,
  • jakie warunki musi spełniać pracownik z art. 15 Prawa oświatowego, aby podjąć zatrudnienie w szkole,
  • który limit umów na czas określony ma zastosowanie do pracownika z art. 15 Prawa oświatowego – ten, z Karty Nauczyciela czy z Kodeksu pracy,
  • czy pracownik z art. 15 Prawa oświatowego musi przedstawić informację o niekaralności,
  • kiedy osoba niebędąca nauczycielem ma prawo do nagrody jubileuszowej, dodatku za wysługę lat czy dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Jakie wynagrodzenie należy się osobie zatrudnionego w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Wszystko o wynagrodzeniu osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Dyrektor może zatrudnić osobę do prowadzenia zajęć na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Taka osoba jest zatrudniana za zgodą kuratora oświaty. Ma ona specyficzny status, ponieważ nie jest ani nauczycielem, ani pracownikiem samorządowym. Jakie wynagrodzenie i inne świadczenia przysługują zatem osobie zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego? Jak je rozliczać? Wyjaśnienia w artykule.

Ile wynosi wynagrodzenie osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Przede wszystkim osoba zatrudniana do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie jest nauczycielem. Przepisy Karty Nauczyciela stosuje się względem niej w bardzo ograniczonym zakresie a mianowicie jedynie w zakresie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć (pensum). Natomiast zasady wynagradzania takiej osoby podlegają przepisom Kodeksu pracy.

W art. 15 Prawa oświatowego przewidziano jedynie górny limit wynagrodzenia takiej osoby - 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Jest to stawka nauczyciela dyplomowanego. Przy czym limit tego wynagrodzenia może zostać podwyższony przez dyrektora. Organ prowadzący może bowiem upoważnić dyrektora w indywidualnym przypadku do przyznania wynagrodzenia w wyższej wysokości.

Dolną granicą wynagrodzenia tej osoby jest natomiast ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Wysokość wynagrodzenia będzie ustalona indywidualnie w umowie o pracę.

Wynagrodzenie dla osoby zatrudnionej wg art. 15 Prawa oświatowego – w jakim terminie

Wiemy już, że osoby zatrudniane na podstawie art. 15 Prawa oświatowego w zakresie wynagrodzenia podlegają przepisom Kodeksu pracy. Oznacza to, że w zakresie wypłaty wynagrodzenia obowiązują terminy kodeksowe. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się zatem:

      • co najmniej raz w miesiącu,
      • w stałym i ustalonym z góry terminie.

Wynagrodzenie za pracę płatne miesięcznie wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Najpóźniej należy je wypłacić 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego ( art. 85 § 1 i 2 Kodeksu pracy).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy osobie zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego należy się dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa,
  • czy taki pracownik może liczyć na trzynastkę,
  • co w przypadku pracy w godzinach ponadwymiarowych,
  • jak ustala się ekwiwalent urlopowy dla takiego pracownika.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql