Połączenie szkoły i przedszkola w zespół – co z regulaminami

Bożena Winczewska
Data publikacji: 24 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Połączenie szkoły i przedszkola w zespół – co z regulaminami

Gdy szkoła i przedszkole zostaną połączone w zespół, należy zadbać o aktualizację dokumentacji placówek. Dyrektorzy chcą niejednokrotnie wprowadzić zarządzeniem istniejące regulaminy szkoły do zespołu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie regulaminy obowiązujące w szkole przed utworzeniem zespołu będzie można wprowadzić jako obowiązujące w połączonym z nią przedszkolem.

Otwarta lista regulaminów obowiązujących w szkołach i przedszkolach

Łącząc w zespół prowadzoną przez siebie szkołę podstawową z przedszkolem mającym siedzibę na obszarze objętym obwodem tej szkoły organ prowadzący nadaje mu akt założycielski i statut. Przepisy nie regulują jednak kwestii regulaminów wprowadzonych zarządzeniem dyrektora w przedszkolu i szkole, zanim zostały połączone w zespół. Nie ma zamkniętej listy regulaminów obowiązujących w szkołach i przedszkolach. Z treści przepisów zawartych w aktach prawnych wynika konieczność ustalania:

1) regulaminów kolegialnych organów szkoły i przedszkola tworzących zespół (art. 73 ust. 2, art. 81 ust. 8, art. 83 ust. 4 oraz art. 85 ust. 3 UPO)

2) regulamin zakładowego fundusz świadczeń socjalnych (art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz art. 53 KN);,

3) regulamin pracy (art. 104 Kodeksu pracy),

4) regulamin przyznawania nagród dla nauczycieli

Kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli ustalają organy prowadzące szkoły (art. 49 KN). Warunki przyznawania nagród dla pracowników niepedagogicznych oraz warunki i sposób wypłacania tych nagród określa pracodawca w regulaminie wynagradzania (art. 36 ust. 6 i art. 39 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

5) regulamin przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym (art. 90f UoSO)

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy uchwala rada gminy.

6) regulamin udzielania stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe (art. 90g UoSO),

7) regulamin organizacji wycieczek szkolnych i przedszkolnych (§ 1 rozporządzenia MEN z 25 maja 2018 r.),

8) regulamin korzystania z obiektów sportowych i placu zabaw (§ 31 ust. 6 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.),

9) regulamin świetlicy szkolnej (art. 105 UPO),

Szczegółową organizację świetlicy określa statut szkoły, a precyzować może regulamin świetlicy,

10)  regulamin pracowni szkolnych (§ 26 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.).

Zasadnicze dla obu jednostek sprawy wymagające trwałego unormowania powinny być uregulowane zarządzeniami dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego. Wszystkie regulaminy obowiązujące w szkole przed połączeniem jej w zespół z przedszkolem dotyczące spraw ogólnych i wszystkich pracowników zespołu będą nadal aktualne, jeśli przepisy, na podstawie których je opracowano i przyjęto nie uległy zmianie.

Wydzielenie regulaminów lub opracowanie nowych

Z regulaminów obowiązujących dotychczas w szkole należy wydzielić te, które będą obowiązywały:

  • tylko w szkole, np. regulamin pracowni szkolnych, regulamin świetlicy, regulamin sali gimnastycznej, regulamin dyżurów nauczycieli, regulamin przyznawania stypendiów uczniom za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe,
  • w zespole, np. regulamin organizacyjny, regulamin pracy, regulaminu udzielania zamówień publicznych, dla których nie stosuje się przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych, regulamin monitoringu wizyjnego, regulamin określający wskaźniki oceny pracy nauczycieli, regulamin wycieczek

Dla przedszkola połączonego ze szkołą, jeśli nie przekazano obowiązujących w nim dokumentów, należy opracować nowe regulaminy uwzględniające specyfikę placówki - różniące programowe, organizacyjne, zadania związane z bezpiecznym i sprawowaniem opieki nad dziećmi.

Regulaminy kolegialnych organów przedszkola i szkoły, tworzone i uchwalane przez poszczególne organy na podstawie ustawowych upoważnień (rad pedagogicznych, rad rodziców, rady przedszkola i rady szkoły) będą aktualne po połączeniu szkoły i przedszkola w zespół, jeśli statut zespołu stanowi o zachowaniu odrębności tych organów (art. 91 ust. UPO).

Treść regulaminów obowiązujących w przedszkolu, wprowadzanych zarządzeniem dyrektora zespołu powinna być dostosowana do potrzeb placówki. Dyrektor może wydać zarządzenie w każdej sprawie, którą uzna za ważną i niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania przedszkola, ale powinien w nim wskazać przepis, na podstawie którego zarządzenie jest wydawane orazuregulować w nim ważne dla przedszkola sprawy wymagające uszczegółowienia przepisu ogólnego i trwałego unormowania, z założenia mającego obowiązywać przez dłuższy czas. Wprowadzane zarządzeniem wewnętrzne zasady postępowania nie mogą łamać przepisów prawa powszechnie obowiązującego ani być z nimi w sprzeczności.

Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql