Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dokumentacja szkolna - przepisy ogólne

Prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej związane jest ze znajomością aktualnych przepisów prawa. Dlatego ważne jest, aby najważniejsze informacje o dokumentach znaleźć w jednym miejscu. W zakładce tej znajdziesz najważniejsze odpowiedzi na pytania związane z prowadzeniem dokumentacji szkolnej, w tym dotyczące dokonywania zmian, korekt w dokumentach, a także zasad ich przechowywania. Najwięcej pytań dotyczy: instrukcji kancelaryjnej, statutu szkoły, uchwał rad pedagogicznych, regulaminów, legitymacji szkolnych, czy ksiąg ewidencji uczniów.

Czy zapoznanie ze standardami ochrony małoletnich wymaga podpisów wszystkich pracowników

Pytanie: Czy po wprowadzeniu standardów wszyscy pracownicy (również personel obsługi i administracji) muszą podpisać oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami wprowadzonymi w szkole?

Czy na podstawie wyroku sądu można usunąć dane ojca z dokumentacji szkolnej

Pytanie: Matka uczennicy złożyła kopię wyroku sądu, którego postanowieniem jest zaprzeczenie ojcostwa. Poinformowała, że celem jej działania jest usunięcie w dzienniku danych dotyczących ojca dziecka. Czy mogę na tej podstawie to zrobić i nie udzielać żadnych informacji o dziecku ojcu?

Które dokumenty są dokumentami publicznymi w szkole

Pytanie: Czy wszystkie z wymienionych dokumentów obecnie zaliczają się do dokumentów publicznych? Czy ciągle funkcjonuje pojęcia druków ścisłego zarachowania w odniesieniu do wybranych dokumentów: legitymacje uczniowskie, karty rowerowe, świadectwa, kwitariusze K-103, gilosze, czeki gotówkowe?

Czy szkoła musi posiadać ogólny regulamin wycieczek szkolnych

Pytanie: Czy tworzenie ogólnego szkolnego regulaminu wycieczek szkolnych jest obowiązkiem szkoły (dyrektora)? Czy wystarczą jedynie obowiązujące przepisy prawa?

Zespół opracowujący standardy ochrony małoletnich – czy powołać zarządzeniem

Pytanie: Czy zespół opracowujący standardy ochrony małoletnich powołujemy drogą zarządzenia?

Czy firma dowożąca dzieci do szkół powinna wdrożyć standardy ochrony małoletnich

Pytanie: Czy gmina, ogłaszając przetarg na nowy rok szkolny na dowóz dzieci do szkół w warunkach zamówienia, powinna wymagać od oferenta posiadania i przedstawienia standardów ochrony małoletnich? Czy firma aktualnie dowożąca dzieci i zapewniająca opiekę podczas dowozu do szkół  powinna opracować i wdrożyć standardy?

Czy zespół szkolno-przedszkolny opracowuje wspólne standardy ochrony małoletnich

Pytanie: Czy standardy ochrony małoletnich mogą być opracowane dla zespołu szkolno-przedszkolnego jako jeden dokument? Czy dla przedszkola i szkoły oddzielnie?

Czy szkoła może wprowadzić elektroniczny sposób wyrażania zgód rodziców

Pytanie: Czy można w szkole ponadpodstawowej wprowadzić do powszechnego zastosowania formę elektroniczną wszelkiego rodzaju zgód i oświadczeń rodziców uczniów niepełnoletnich? Nasz system dziennika elektronicznego posiada moduł oświadczeń elektronicznych. Jeśli tak, to na jakiej podstawie i w jaki sposób formalnie uregulować ich funkcjonowanie w placówce?

Uwaga na antydatowanie dokumentów!

Pytanie: Dyrektor wydał zarządzenia, które zostały antydatowane. Czy grożą za to konsekwencje?

Czy pełnomocnictwo do opieki nad dziećmi daje prawo do złożenia wniosku o potrzebie nauczania indywidualnego?

Pytanie: Kobieta udzieliła swojej matce pełnomocnictwa opieki nad swoimi małoletnimi córkami, w tym do kontaktowania się z przedstawicielami szkół, do wyrażania zgody na badania lekarskie i podejmowanie decyzji w sprawie leczenia. Pełnomocnictwo ma formę upoważnienia z notarialnym potwierdzeniem podpisu. Czy na podstawie takiego upoważnienia, babka ma prawo złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego dla swojej wnuczki? Matka wyjechała do pracy za granicą, udzieliła informacji, że wróci w maju tego roku.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty