Wnioski z nadzoru i informacje o działalności szkoły – czy mogą być w jednym dokumencie

Wanda Pakulniewicz
Data publikacji: 30 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Wnioski z nadzoru i informacje o działalności szkoły – czy mogą być w jednym dokumencie

Czy dokument zawierający ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacja o działalności pracy szkoły to dwa oddzielne dokumenty? Czy obydwa dokumenty koniecznie muszą być przedstawiane dwa razy w roku? Rozwiewamy wątpliwości czytelników.

Przedstawienie informacji radzie pedagogicznej

Dyrektor jest zobowiązany do przedstawienia radzie pedagogicznej ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności szkoły (art. 69 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe). Przepisy nie określają terminu na dokonanie tej czynności. Jedynie wskazują, że należy dokonać tego nie rzadziej niż dwa razy w roku.

Zazwyczaj dyrektorzy dokonują tego po półroczu i po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Sprawozdanie z nadzoru do 31 sierpnia

Jednocześnie, w myśl  § 24 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego, dyrektor szkoły (placówki), w terminie do 31 sierpnia, przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej, a w przypadku szkoły (placówki), w której nie tworzy się rady pedagogicznej - na zebraniu z udziałem nauczycieli i osób niebędących nauczycielami, które realizują zadania statutowe szkoły (placówki), wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Są to kompletne wyniki oraz wnioski ze sprawowanego wewnętrznego nadzoru pedagogicznego, w tym prowadzonej kontroli i wspomagania i są przedstawiane jeden raz, zazwyczaj na koniec roku szkolnego. Tu ważny jest termin.

Nie ma jednak przeszkód, aby na tym samym zebraniu rady pedagogicznej wypełnić wymienione wyżej obowiązki. Wypełnienie przez dyrektora powyższych obowiązków powinno być udokumentowane, np. poprzez odnotowanie w protokole zebrania rady pedagogicznej.

Może być jeden wspólny dokument

Przepisy nie określają sposobu przedstawienia przez dyrektora wyników i wniosków sprawowanego przez niego nadzoru pedagogicznego, ani informacji o działalności szkoły (placówki). Oznacza to, że forma przedstawienia podsumowania nadzoru i ww. informacji może być dowolna, np.: ustna, pisemna, prezentacja multimedialna, forma mieszana. Jeżeli jest to dokument, to może być wspólny.

Wnioski z nadzoru pedagogicznego powinny korespondować z planem nadzoru pedagogicznego dyrektora, zaś informacje o działalności szkoły (placówki) z jej planem pracy, o którym mowa w art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe.
Wanda Pakulniewicz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql