Nie ulega wątpliwości, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w drugim półroczu miało i będzie mieć istotny wpływ na nadzór pedagogiczny. To zaś oznacza, że zarówno sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2019/2020, jak i plan nadzoru na rok szkolny 2020/2021 będą inne niż dotychczas, ponieważ muszą uwzględniać zdalne nauczanie.
Do 31 sierpnia dyrektor szkoły i przedszkola musi przedstawić na zebraniu rady pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. W tym roku szkolnym należy zwrócić uwagę na podsumowanie monitorowania pracy szkoły. Jeśli jeszcze nie udało się podsumować nadzoru, przedstawiamy przykładowy wzór sprawozdania.
Do 31 sierpnia dyrektor szkoły i przedszkola przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Przedstawiamy propozycję sprawozdania z nadzoru pedagogicznego. Sprawozdanie zawiera wykropkowane miejsca, aby dyrektor mógł go zmodyfikować i dostosować do potrzeb placówki.Sprawozdanie za rok szkolny 2019/2020 uwzględnia zagadnienia związane z kształceniem zdalnym.
Nowe przepisy obowiązujące od początku roku szkolnego 2017/2018 wprowadziły tak wiele zmian, że tegoroczne podsumowanie półrocza może wymagać więcej pracy niż zwykle. Co ważne, w ocenie efektów półrocznej pracy należy również uwzględnić stopień realizacji zadań wynikających z priorytetów MEN. Podpowiadamy, jakie obszary funkcjonowania szkoły należy podsumować i w jaki sposób.
Prezentowane sprawozdanie jest wypełnieniem obowiązku wynikającego z rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym oraz z ustawy o systemie oświaty. Prezentuje wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego w bieżącym roku szkolnym (cz. I) oraz podaje informacje o działalności szkoły (cz. II). Zaznaczone w sprawozdaniu nawiasy z wykropkowanym miejscem (...) należy uzupełnić o szczegółowe dane.
Termin przedstawienia wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego wyznacza corocznie – jako datę graniczną – koniec roku szkolnego, w którym nadzór był realizowany. Zazwyczaj jednak dyrektorzy prezentują go na podsumowującej radzie pedagogicznej. Jak prawidłowo i zgodnie z przepisami przygotować sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego – dowiesz się z przygotowanych specjalnie dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych materiałów szkoleniowych.
Co roku dyrektor placówki oświatowej sporządza sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego. Termin przedstawienia wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru wyznacza corocznie, jako datę graniczną, koniec roku szkolnego, w którym nadzór był realizowany. Pobierz gotowy przykład sprawozdania z nadzoru pedagogicznego!
Co najmniej 2 razy w roku dyrektor przedstawia radzie pedagogicznej ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Po I semestrze wnioski należy formułować rozważnie, a w razie potrzeby należy dokonać korekty planu nadzoru na II semestr.
W kończącym się roku szkolnym nadzór pedagogiczny był sprawowany według zmienionych przepisów rozporządzenia o nadzorze, które uelastyczniły proces nadzoru, tak by uwaga dyrektora skupiała się na tych zagadnieniach, które są istotne w danej placówce. Po zakończonych zajęciach dydaktycznych, czas zebrać wnioski z nadzoru pedagogicznego, by zaprezentować je na sierpniowej radzie pedagogicznej. Nie ma jednego wzoru sprawozdania, ale warto skorzystać z przykładu tego dokumentu oraz wskazówek, na co zwrócić uwagę sporządzając sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2013/2014.
Po zakończeniu I półrocza, dyrektor szkoły powinien dokonać analizy pełnionego nadzoru pedagogicznego. Podsumowanie pracy szkoły w I semestrze, zarówno sukcesy, jak i porażki, stanowią podstawę do modyfikacji działań w drugim półroczu, tak, by na koniec roku szkolnego plan nadzoru dyrektora szkoły był zrealizowany. Podsumuj pierwsze półrocze roku szkolnego 2013/2014 korzystając ze wskazówek Eksperta Portalu Oświatowego oraz gotowych wzorów dokumentów.
Półrocze to czas podsumowań i wnioskowania. To dobry moment na wypełnienie obowiązku wynikającego z ustawy o systemie oświaty w zakresie sprawozdawania z nadzoru pedagogicznego. Dyrektor szkoły (placówki) publicznej musi bowiem co najmniej dwa razy w roku przedstawić radzie pedagogicznejogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły. Z planem nadzoru pedagogicznego w ręku należy ocenić, co już zostało wykonane i jakie płyną z tego wnioski. Wnioski muszą przełożyć się na działania możliwie najszybciej.
Jednym z obowiązkowych punktów podsumowującej rady pedagogicznej jest przedstawienie sprawozdania z nadzoru pedagogicznego oraz wniosków do dalszej pracy szkoły. Dobrze opracowane sprawozdanie będzie narzędziem doskonalenia pracy szkoły i rozwoju nauczycieli. Ponieważ od zeszłego roku rozporządzenie o nadzorze nie uległo zmianie, obowiązki dyrektora w tym zakresie również pozostają takie same. Dla przypomnienia i usystematyzowania zbieramy i porządkujemy informacje, wytyczne przydatne przy rocznym podsumowaniu nadzoru pedagogicznego.
Co roku przygotowujesz sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego. Masz na to czas tylko do 31 sierpnia! Zaprezentowany tekst stanowi jedynie jego propozycję. Wybór formy i układ treści zależy od Ciebie. Przygotowując swoje wystąpienie możesz zaplanować w podsumowaniu odwołanie się do koncepcji pracy szkoły pokazując, że działania podejmowane w mijającym roku były z nią zgodne.
Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym zobowiązuje dyrektora do przedstawienia radzie pedagogicznej wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego a ustawa o systemie oświaty - ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności szkoły. Możesz to zrobić jednocześnie na koniec roku szkolnego. Uczyń sprawozdanie narzędziem doskonalenia pracy szkoły i rozwoju zespołu nauczycieli, którym kierujesz. Pamiętaj, że jesteś główną siłą napędową tego zespołu!
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.