Pożyczka z ZFŚS rządzi się swoimi prawami niemniej jednak jest pożyczką także w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Powstaje wątpliwość, co w przypadku śmierci pożyczkobiorcy (pracownika lub emeryta czy rencisty). Rozwiać powinien ją regulamin ZFŚS obowiązujący w danej szkole.
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
To, co dzieje się z pożyczką po śmierci pożyczkobiorcy, powinien precyzować regulamin ZFŚS.
Co jeżeli spadkobiercy sami z własnej inicjatywy spłacali raty pożyczki? W przypadku, gdy regulamin przewidywał umorzenie pożyczki, wpłacone po śmierci pracownika raty należy uznać za świadczenie z uzyskane przez pracodawcę bez podstawy prawnej.
Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby regulamin ZFŚS zawierał inne postanowienia dotyczące śmierci pracownika. Dla przykładu, gdyby zakładał konieczność spłaty pożyczki przez spadkobierców pracownika oraz możliwość umorzenia pożyczki, jej umorzenie w chwili obecnej nie generowałoby konieczności zwrotu rodzinie pracownika zapłaconych rat, bowiem zobowiązanie do spłaty pożyczki z chwilą śmierci pracownika przeszłoby na jego spadkobierców. Tym samym istniałaby podstawa prawna do przyjęcia przez pracodawcę już wpłaconych po śmierci pracownika rat.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń