Sprawdź, czy rada gminy może w trakcie roku szkolnego zmienić uchwałę w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa w związku z realizacją obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu uczniów od placówek oświatowych.
Zgodnie z art. 39a ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe średnią cenę jednostki paliwa w gminie określa na każdy rok szkolny rada gminy, w drodze uchwały, uwzględniając ceny jednostki paliwa w gminie. Oznacza to, że średnia cena jednostki paliwa w danej gminie właściwego dla danego pojazdu musi zostać określona przez radę gminy, a stawki tam ustalone będą podstawą wyliczenia kwoty zwrotu kosztów dowozu dzieci do szkoły przez rodziców. Uchwała rady podjęta na podstawie art. 39a ustawy – Prawo oświatowe, ze względu na swój charakter i skutki jakie wywołuje, stanowi akt prawa miejscowego i podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Przed podjęciem uchwały należy dokonać analizy cen jednostki paliwa w gminie.
Ustawodawca nie określił żadnych metod waloryzacji czy też dostosowania średnich cen paliw w ciągu roku szkolnego, jeśli ceny paliw na stacjach benzynowych ulegną istotnym zmianom. Zgodnie z art. 39a ustawy – Prawo oświatowe średnie ceny jednostki paliwa ustala rada gminy na dany rok szkolny. Zasadniczo więc raz przyjęte ceny na dany rok szkolny nie powinny ulegać zmianom, nawet jeśli ceny paliw na rynku wzrosną. Jednakże ustawodawca nie zastrzegł, że uchwała podjęta na podstawie art. 39a ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe nie może być zmieniana. Zatem, na ogólnych zasadach, wynikających z zasad techniki prawodawczej, uchwała ta może być w trakcie swojego obowiązywania zmieniana. Zmiana uchwały powinna wejść w życie w takim samym trybie jak i uchwała pierwotna, tzn. powinna zostać opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym i przewidywać odpowiednie vacatio legis.
Jednocześnie należy podkreślić, że rada gminy w swoim działaniu jest samodzielna i nie jest związana wnioskami czy żądaniami rodziców uczniów niepełnosprawnych domagających się podwyższenia kwot średnich cen paliw, określonych w aktualnie obowiązującej uchwale. Nie ma obowiązku podwyższania średnich cen paliw, ustalonych przez radę gminy, nawet w razie znaczących zmian cen paliw, w okresie obowiązywania uchwały.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń