Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse w przedszkolu

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytana, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach publicznych, jak i niepublicznych. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, jak zmieniają się przepisy. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Audyt w placówce niepublicznej dotyczący kontroli wydatkowania dotacji

Pytanie: Czy JST może zlecić audyt firmie zewnętrznej, która przeprowadzi w placówce niepublicznej kontrolę z wydatkowania dotacji z budżetu gminy?

Długotrwała nieobecność dziecka w przedszkolu – co z dotacją

Pytanie: W przedszkolu publicznym prowadzonym przez osobę fizyczną jest dziecko, które od września pojawiło się w przedszkolu tylko kilka razy. Ostatnia obecność dziecka była w styczniu i do dziś nie ma kontaktu z rodzicami. Telefon kontaktowy przestał być aktywny. Co powinien zrobić dyrektor w takiej sytuacji? Czy w związku z wielomiesięczną nieobecnością dotacja na takie dziecko może zostać cofnięta lub wstrzymana?

Religia w przedszkolu – czy jest płatna, skoro zajęcia odbywają się poza podstawą programową

Pytanie: Czy zajęcia religii w przedszkolu publicznym mają być bezpłatne? Zgodnie z uchwałą Rady Gminy nasze przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie 5 godzin dziennie dzieciom do lat 5, natomiast za każdą dodatkową godzinę pobierana jest opłata w wysokości 1 zł. Religia nie jest realizowana w ramach podstawy programowej i odbywa się poza tymi 5 godzinami bezpłatnymi. Czy zatem mamy podstawę do pobierania opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu na zajęciach religii?

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu poza podstawą programową – dokumentacja dyrektora

Pytanie: Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu poza podstawę programową. Jaką dokumentację powinien posiadać dyrektor przedszkola w sprawie opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu poza podstawą programową? Czy za nieobecność dziecka zwracamy rodzicom za dni nieobecności?

Czy ustalenie opłat w przedszkolu powinno być potwierdzone decyzją administracyjną

Pytanie: Jak powinien wyglądać wzór decyzji administracyjnej dotyczącej opłat rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu?

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu po zmianach od 1 stycznia 2018 r.

Pytanie: Proszę o podanie aktu prawnego, w którym jest zapis o tym, że dzieci w przedszkolu płacą za wszystkie godziny pobytu zgłoszonego przez rodzica?

Fotolia_66785188_Subscription_Monthly_XXL

Nowe uchwały w sprawie opłat za przedszkole

Rada gminy zobowiązana jest podjąć uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dotychczasowe uchwały będą obowiązywały jednak do wejścia w życie uchwał podjętych na nowej podstawie prawnej, a ustawodawca nie przesądził, w jakim okresie należy podjąć uchwały w tym przedmiocie.

Dotacja na dziecko z innej gminy – jaki jest sposób rozliczeń między jednostkami

Pytanie: Dziecko mieszka na terenie innej gminy, ale ponieważ w przedszkolu niepublicznym, które przystąpiło do konkursu na wychowanie przedszkolne, w gminie dotującej pozostały wolne miejsca, to dziecko to zostało przyjęte. Organ prowadzący otrzymuje na to dziecko dotację wynoszącą 100% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu samorządowym gminy dotującej – zgodnie z uchwałą (regulamin konkursu). Czy gmina dotująca może wystąpić do gminy, której mieszkańcem jest dziecko uczęszczające do przedszkola niepublicznego na terenie gminy dotującej działającego na zasadach przedszkola publicznego po konkursie, o wypłacenie dotacji w wysokości 100%?

Wynagrodzenie pokrywane z dotacji w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Prowadzę niepubliczne przedszkole i jestem dyrektorem. Pracuje w nim również mój mąż jako współpracownik i zastępca dyrektora. Czy mojemu mężowi należy się wynagrodzenie, które mogę pokryć z dotacji? Który przepis to reguluje?

Czy gmina może potrącić dotację za dziecko spoza gminy

Pytanie: Do przedszkola uczęszcza dziecko spoza gminy. Pracownik JST zwrócił się z prośbą o dostarczenie oświadczenia rodzica dziecka, w którym wskazany zostanie adres zamieszkania dziecka (jest inny niż zameldowania). Czy gmina ma prawo potrącić dotację za to dziecko, w momencie kiedy nie dostarczę ww. oświadczenia. Kontakt z matką dziecka jest utrudniony. Nie mam możliwości pozyskania takiego dokumentu. Czy zamiast tego można przedstawić wniosek do przedszkola wypełniony przez mamę?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel