Nauczyciel może być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w związku zawodowym. O wymiarze tego zwolnienia decyduje liczba członków związku. Dowiedz się, na jakiej podstawie dyrektor udziela zwolnienia i czy nauczyciel powinien przedłożyć dyrektorowi informację o czasie pełnienia tych obowiązków.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Podstawą zwolnienia powinien być wniosek zarządu danej organizacji związkowej, w którym zostanie wykazane, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia. Wniosek ten powinien zawierać:
(§ 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 27 listopada 2018 r. w sprawie trybu udzielenia i korzystania ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługującego osobie wykonującej pracę zarobkową, sposobu ustalenia wysokości wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego przysługującego osobie w okresie zwolnienia od pracy oraz wynikających z tego tytułu uprawnień i świadczeń).
Wniosek jest rozpatrywany w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia jego złożenia. Dyrektor szkoły udziela nauczycielowi zwolnienia od pracy po rozpatrzeniu wniosku, powiadamiając o tym na piśmie:
Zwolnienia od pracy udziela się na okres wskazany przez zarząd zakładowej organizacji związkowej. W przypadku, gdy proponowany we wniosku początek okresu zwolnienia od pracy przypada przed upływem 14 dni, licząc od dnia złożenia wniosku, początek okresu zwolnienia od pracy ulega odpowiedniemu przesunięciu.
Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150 (art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych).
Przy ustalaniu prawa do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, uwzględnia się liczbę członków międzyzakładowej organizacji związkowej zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji (art. 34 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych).
Pracodawca nie ma podstaw, aby kontrolować czas poświęcany na prace związkowe. W tym zakresie związek zawodowy jest niezależny od pracodawcy (art. 1 ust. 2, art. 10 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych). Oznacza to, że dyrektor szkoły nie ingeruje w czas pracy na rzecz związku zawodowego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń